Izstāde atklāj Gabrovas vēstures spilgtākās nianses

Otrdiena, 14. februāris, 2017
Līdz 17.februārim Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) bibliotēkā ir apskatāma izstāde „Gabrova un gabrovieši arhīvu dokumentos”, kurā atspoguļotas daudzpusīgas lietas, vietas, notikumi un cilvēki, kas saistās ar Bulgārijas vidienes reģionu – Gabrovu. Izstādē var gūt priekšstatu par bulgāru vēsturi, kultūru, tradīcijām un šim reģionam svarīgām vēsturiskām personībām.

Ideja par izstādes organizēšanu Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā pieder RTA maģistra studiju programmas „Arhīvniecība” 2. kursa studentei Ritai Burcevai. Studējot viņa izgāja praksi Gabrovas arhīvā. Prakses izskaņā Ritai radās ideja, ka būtu ļoti lietderīgi ar bulgāru vēsturi iepazīstināt arī RTA studentus un mācībspēkus. Šī ideja no bulgāru puses tika uztverta ar lielu atsaucību.

„Bulgāri lepojas ar savu vēsturi un labprāt dalās ar savas kultūras vērtībām. Šī izstāde ir veids, kā varam labāk iepazīt bulgārus,” saka Rita. „Pagājušā gada 1. decembrī izstāde bija apskatāma Latvijas Nacionālā arhīva Rēzeknes zonālajā valsts arhīvā. Izstādē RTA ir mazāk rakstisku dokumentu un vairāk fotoattēlu, kas ataino bulgāru vēsturi,” stāsta Rita, kura atklāj, ka paši bulgāri, ieraugot atsūtītās fotogrāfijas no izstādes, to vērtē kā izdevušos un krāsainu.

Izstāde ir īpaša ar to, ka pie dokumentu attēliem ir saglabātas norādes par to, kuros arhīvos ir atrodami konkrētie materiāli. Šī informācija lieti noderēs tiem, kurus attiecīgie fakti ir ieinteresējuši.

Rita Burceva, izejot praksi Gabrovā, ir guvusi daudz spilgtu un noderīgu atziņu. Viņa uzsver, ka bulgāri ir ļoti atvērti, viesmīlīgi un gatavi sadarboties. „Bulgāri ir ļoti priecīgi par to, ka tiek izrādīta interese par viņu kultūrvēstures vērtībām. Viņi ar prieku rāda un demonstrē savu veikumu,” stāsta Rita. „Bulgāri uzdrošinās rīkot izstādes tādās publiskās vietās, kur cilvēki staigā ikdienā, piemēram, pilsētas galvenajā laukumā uz konstrukcijām, kas līdzīgas lieliem molbertiem.” Ritai atmiņā palikušas arī vērienīgās Šipkas kaujas 139. gadadienas svinības – esot bijusi militārā parāde, piedalījušās augsta līmeņa amatpersonas, notika kaujas rekonstrukcijas. Bulgārijas vēsturē Šipkas kaujai bija izšķiroša nozīme neatkarīgas un nacionālas valsts izveidē. Šīs svinības kārtējo reizi apliecināja, ka bulgāri māk iedzīvināt vēsturiskus mirkļus un piešķirt tiem būtisku nozīmi tagadnes laiktelpā.

Runājot par Gabrovā pavadīto laiku, Rita izceļ dažas svarīgas nianses, kas saistītas ar Bulgārijas arhīviem. „Bulgāri labprāt savā brīvajā laikā apmeklē arhīvu, jo nodarbojas ar novadpētniecību, kas ir kļuvis par viņu dzīvesveidu. Arhīvi aktīvi vāc papildu materiālus, sadarbojoties ar privātpersonām – dzimtu turpinātājiem. Ir svarīgi, lai lietas nonāktu arhīvā, kur tās būtu publiski pieejamas plašākam interesentu lokam. Arhīvi arvien vairāk tuvinās tautai, popularizējot to, kas ir viņu krājumā, tiek digitalizēti materiāli, notiek Atvērto durvju dienas.”

„Arhīvi ir vieta, kur ir savāktas un saglabātas vēstures pēdas. Tie nav vienkārši stāsti – tās ir arī ikvienam savām acīm skatāmas vēstures ainas. (..) Mēs ar lepnumu eksponējam bagātīgo Gabrovas vēsturi kā daļu no visas lielās Eiropas vēstures. Un mēs esam laimīgi, ka šodien varam dalīties tajā ar jums,” šie Gabrovas Valsts arhīva direktores Stefkas Vasilevas vārdi spilgti ataino izstādi, mudinot ikvienu interesentu ielūkoties un izpētīt Gabrovas vēstures spilgtākās nianses.

Inga Kaļva,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciālisteRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.