Andrejdiena jau 18. reizi pulcēja literātus un mūziķus

Otrdiena, 6. decembris, 2016
Šogad literāri muzikālais Andrejdienas pasākums notika jau 18. reizi, dalībniekus pulcējot gleznainajā Lūznavas muižā – vietā, kurā dzīvo Mūza. Kā jau ierasts, Andrejdienā tiek prezentēta tikko iznākusi grāmata vai klajā laists disks. Šoreiz klātesošie ieraudzīja dienasgaismā nākušo Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pētnieces Sandras Ūdres un latgaliešu dzejnieka Jāņa Riučāna romānu par F. Kempu „Aizlauztais spaits” („Salauztais stars”). Autori stāstīja par grāmatas tapšanas niansēm, atbildēja uz klātesošo jautājumiem, dāvinot grāmatas oriģinālāko jautājumu uzdevējiem.

Pasākuma laikā neliels ieskats tika dots arī šogad RTA izdotajā bilingvālajā izziņas un mācību materiālā DVD formātā „Viļakys ticiejumi” (I. Šuplinska, M. Justs), tāpat jāpiemin, ka DVD formātā klajā ir laists arī materiāls „Senī omoti Dagdā”, kas kārtējo reizi apliecina, ka pētnieku devums ir nozīmīgs sabiedrības izglītošanā un reģionālās identitātes veidošanā.

Atgādinot par Latgales simtgades kongresa tuvošanos, Andrejdienas dalībniekiem bija iespēja noskatījās īsfilmu „Gambits 1917”, kas vēsta par notikumiem saistībā ar 1917. gada pirmo Latgales latviešu kongresu un spilgtākajām tā laika personībām – Franci Trasunu un Franci Kempu.

Neiztrūkstošs bija arī Andrejdienas literārais kabarē, kurā piedalījās ne tikai Latgales dzejnieki un prozaiķi, bet arī viesi no Pleskavas Valsts universitātes. Dzejas rindas, prozas teksti, kas mijās ar muzikāliem mirkļiem, 15 dalībnieku sniegumā ļāva klātesošajiem ielūkoties autoru dvēseles dzīlēs. Šogad klausītāju sirdis visvairāk uzrunāja Raibīs, kurš ir divu prozas grāmatu autors, bet šoreiz iepazīstināja ar saviem postmodernajiem dzejoļiem, un Pleskavas Valsts universitātes docents Vadims Andrejevs, kurš uzbūra muzikālu gaisotni ar savām dziesmām un ģitārspēli.

Par Andrejdienas muzikālo noformējumu gādāja grupa „Rūnas” (vad. J. Mežinskis), ievedot klausītājus maģiskajā tautasdziesmu pasaulē.

Inga Kaļva, RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.