Student, ko Tu vari darīt, lai nepieļautu budžeta vietu samazinājumu

Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
Ņemot vērā jaunieviesto pedagogu atalgojuma modeli, kas skar arī augstāko izglītību, ir radies līdzekļu iztrūkums sistēmā, ko Izglītības un zinātnes ministrija plāno risināt, samazinot valsts budžeta vietu skaitu augstskolās par gandrīz 5500 vietām tuvāko 3 gadu laikā (2017. gadā jau par aptuveni 3500 vietām mazāk nekā šogad). Papildus, samazinoties valsts budžeta vietu skaitam, samazinātos arī valsts budžeta stipendiju fonds.

Šāda situācija nesaskan ar valdības solītajiem nākotnes mērķiem par pieejamāku izglītību un tuvošanos Eiropas valstu līmenim, kur jau ir pilnībā valsts nodrošināta bezmaksas augstākā izglītība (ieskaitot mūsu kaimiņus Igauniju).

Kā studenti nevaram šo pieļaut! Vēlamies kvalitatīvu un Eiropas līmenim atbilstošu augstāko izglītību. Valdība uz vienu studējošo Latvijā tērē vienu no viszemākajiem apjomiem Eiropas Savienībā un tas ir gandrīz trīs reizes zemāks nekā Francijā un Īrijā, kā arī uz pusi mazāks par tādām valstīm kā Brazīlija un Dienvidāfrikas Republika.

Pasaules bankas eksperti raksturojuši Latvijas augstākās izglītības sistēmu kā ilgstoši nepietiekoši finansētu no valsts puses. 2010. gadā finansējums augstākajai izglītībai strauji tika samazināts un nav atguvis pirmskrīzes finansējuma līmeni. Tas tā nevar turpināties! Mēs vēlamies, lai mūsu kolēģi, draugi, ģimenes un mēs paši dzīvotu labākā sabiedrībā, kurai rūp pašas nākotne.

31. oktobrī Saeima skatīs plānoto budžetu 1. lasījumā. Uzreiz pēc pāris dienām sekos arī 2. lasījums un budžeta apstiprināšana. Mēs aicinām Saeimu un valdību 2017., 2018. un 2019. gada valsts budžetā palielināt finansējumu augstākajai izglītībai, lai negrieztu nost budžeta vietas. Tādēļ, ka Latvijā ir uzsākta vidēja termiņa budžeta plānošana, jau tagad ir jāparedz ne tikai 2017, gada, bet arī 2018. un 2019. gada finansējums.

Nepieciešamības gadījumā mums ir jābūt gataviem aktīvi rīkoties, lai aizstāvētu savas intereses, lai aizstāvētu savas tiesības uz izglītību.

Augstākā izglītība nevar būt tikai privilēģija, ko saņem izredzētie. Tas ir sabiedrisks labums. Tās ir mūsu tiesības. Ir pienācis laiks tās aizstāvēt un nekļūt par masu, kuru ignorēt! Mums ir balss, mēs neesam tikai masa – izmantosim to!

Ko Tu vari darīt, lai nepieļautu šādu pavērsienu?

  • Dalīties ar LSA ziņām sociālajos tīklos.
  • Iesaistīties vai piedalīties augstākās izglītības aizstāvēšanā, piesakoties lieta@gmail.com
  • Veidot vizuālos materiālus, video, lietojot #StudentuLieta
  • Būt gatavībā piedalīties protestā, ja tas būs nepieciešams.

Aktuālajai informācijai seko LSA mājaslapā www.lsa.lv,  Facebook , twitter

Ja vēlies par šo jautājumu uzzināt sīkāk, skaties šeit - http://www.lsa.lv/?p=6396.Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA privātuma paziņojums.