Sākas pieteikšanās II vispasaules diktāta latviešu valodā rakstīšanai

Otrdiena, 27. septembris, 2016
Sestdien, 15. oktobrī, plkst. 12.00 Latvijā un visā pasaulē vienlaikus otro gadu pēc kārtas norisināsies Vispasaules diktāts latviešu valodā. Tā autors ir pazīstamais rakstnieks Pauls Bankovskis, kurš radīja tekstu speciāli diktāta vajadzībām. Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no sešām Latvijas pilsētām – Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī vai Rēzeknē –, interesenti ir aicināti pieteikties iepriekš lapā www.raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pat vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaicīgi norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Gandrīz 300 vārdu garā diktāta teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis. Atšķirībā no pagājušā gada, šoreiz teksts ir uzrakstīts speciāli diktātam. Tā atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača. „Pavisam vienkāršs stāsts” – tāds ir diktāta virsraksts – patiesībā nemaz nav tik vienkāršs ne satura, ne arī interpunkcijas un ortogrāfijas ziņā. „Pasaulē ikdienā raksta un lasa tik daudz cilvēku kā vēl nekad visā civilizācijas vēsturē. Taču tas nebūt nenozīmē, ka arī rakstītpratēju proporcionāli kļūtu vairāk –  domāju, ka šāds diktāts tam ir labs atgādinājums. Un labs atgādinājums aizdomāties par to, ko un kā mēs rakstām,” uzsver diktāta teksta autors.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. 

Diktātu klātienē lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – kino un teātra aktieris Andris Bulis, aktieri Juris un Vija Āboliņi, Latgales Kultūrvēstures muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā, Latgolys entuziastu grupas „BIĻDIS” pārstāve Ineta Atpile-Jugane, Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektore Evija Voitkāne, "Park Hotel Latgola" direktore Ruta Priede un citi.

Pērnā gada diktātā pēc rakstnieka Jāņa Joņeva romāna „Jelgava 94” motīviem klātienē un tiešsaistē piedalījās 920 dalībnieki. Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, savukārt vietnē raksti.org tika iesniegts 731 darbs. No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diakritisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, ka bija uzrakstīts tikai daļēji. No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Igaunijas, Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas. Seši dalībnieki uzrakstīja 2016. gada gada diktātu bez nevienas kļūdas, savukārt 12 dalībniekiem bija piecdesmit un vairāk kļūdu.

Papildu informācija:

Olga Sukonnikova, +371 29441292

olga.sukonnikova@gmail.com

www.raksti.orgRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.