Aizrauj seno latgaļu dzīvesveids

Pirmdiena, 27. jūnijs, 2016
Kārlis Pīgožnis ir Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) profesionālā bakalaura studiju programmas „Mehatronika” 3. kursa students. „Mehatronikas studiju programma akadēmijā ļoti strauji attīstās, un tās piedāvātās iespējas dod studentiem attīstīt savas spējas gan teorētiski, gan pielietojot praksē. Cits izvēli noteicošais faktors bija akadēmijas atrašanās vieta – RTA atrodas salīdzinoši tuvāk manai dzīvesvietai nekā citas augstskolas,” tā savu izvēli studēt RTA pamato jaunietis.

Kārļa dzimtā puse ir Rēzeknes novada Pušas pagasts. Kārlis ar aktīvs jaunietis, kuru aizrauj seno latgaļu dzīvesveids, un jau ceturto gadu viņš ir rekonstrukcijas kluba „Kroma kolna bruoliste” biedrs. „Tā ir mūsu senču dzīve. Interesanti ir saprast un izjust, kādus notikumus piedzīvojuši mūsu senči. To es izzināju, iesaistoties brālības „Kroma kolna bruoliste” aktivitātēs. Brālība organizē visdažādākās aktivitātes, piemēram, paraugdemonstrējumus un cīņas, kas atklāj latgaliešu dzīvesveidu senos laikos. Tas ir ļoti interesanti un iedvesmojoši. Ar brālībā gūto pieredzi un iespaidiem var dalīties ar citiem – tas rada patriotisma sajūtu un dod jaunas zināšanas! Dalība brālībā ir arī lielisks laika pavadīšanas veids kopā ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem!”  

Kārlis stāsta, kur pirmo reizi sastapās ar brālības pārstāvjiem un kas pamudināja viņu piedalīties šajā rekonstrukcijas klubā: „Pušā Radio muzeja prezentācijas pasākumā piedalījos kā fotogrāfs. Pasākumā uzstājās brālības „Kroma kolna bruoliste” pārstāvji. Viņu paraugdemonstrējumi, entuziasms un interesantais stāstījums par seno latgaļu vēsturi uz mani atstāja lielu iespaidu, un man radās interese. Visbeidzot brālības virsaitis uzaicināja piebiedroties. Es ar prieku izmantoju šādu iespēju pievienoties un atbalstīt šo brālību, un popularizēt seno latgaļu dzīvesveidu!”

Kārlis ir arī piedalījies režisora Normunda Puča filmas „Segvārds „Vientulis”” tapšanā. Jaunietis teic, ka arī šoreiz ierosinātājs, kurš mudinājis piedalīties, bijis rekonstrukcijas kluba „Kroma kolna bruoliste” virsaitis. 2014. gadā „Segvārds „Vientulis”” bija skatītākā latviešu dokumentālā filma. Kārlis saka: „Šo filmu ieteiktu noskatīties ikvienam, jo tas ir uz faktiem balstīts stāsts par partizānu cīņām Latgalē pēc Otrā pasaules kara. Notikumi te atainoti interesantā veidā. Ikviens, noskatoties filmu, gūs iespaidus par tā laika partizānu dzīvi, kas bija ļoti iespaidīga!”

Daloties iespaidos par interesantākajiem momentiem filmas tapšanas procesā, Kārlis saka: „Atmiņā palikusi pati filmēšanas vide. Bija iespējams izjust tā laika atmosfēru. Reāli vietējo iedzīvotāju stāsti par to, kā bija tajā laikā, palīdzēja izprast filmas sižetu!”

Kārlis atklāj atziņu, kādu guvis, piedaloties filmas tapšanas procesā: „Cilvēkam ir jābūt ticībai, kas ir spēcīgāka nekā bailes, lai spētu sasniegt un pārdzīvot kaut ko smagos apstākļos, piemēram, izdzīvot kara laikā un atcerēties, par ko nākas cīnīties!”

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.