Draudzības velobrauciens Kurzemē

Trešdiena, 1. jūnijs, 2016
Ar mērķi – veicināt Valsts robežsardzes (VRS), Valsts robežsardzes koledžas (VRK) un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) tēla atpazīstamību sabiedrībā, popularizēt veselīgu dzīvesveidu, kā arī piesaistīt jauniešus mācībām VRK un studijām RTA, veicināt patriotisko audzināšanu, jau otro gadu pēc kārtas VRK un RTA personāls no š.g. 25. maija līdz 27. maijam devās trīs dienu draudzības velobraucienā pa Kurzemi, maršrutā: Liepāja – Priekule – Vaiņode – Skrunda – Kuldīga – Ventspils.

Velobrauciena dalībnieku sastāvā bija VRK pārstāvji: Andris Āboliņš, Daiga Kupcāne, Jurijs Skorodihins, Jans Pavlovičs, Artis Vītols, Viktors Bortkevičs (autovadītājs) un RTA pārstāvji – Ilga Šuplinska, Māris Justs, Ivars Matisovs un Jekaterina Borisovska-Cvetkova. Jāpiebilst, ka J. Borisovska-Cvetkova, A. Vītols, J. Pavlovičs, M. Justs, A.Āboliņš un D.Kupcāne ir arī RTA absolventi.

1. dienā (25.05.) brauciena dalībnieki robežsargu pavadībā startēja no Liepājas – VRS VEP Kurzemes I kategorijas dienesta. Baudot Kurzemes pusei netipiski saulaino un silto laiku un nobraucot 40 km, velobraucēji pabija Priekules vidusskolā, kur viņus sagaidīja direktore Ira Tiesnese, pedagogi un skolēni. Turpmākais ceļš (20 km) tika mērots uz Vaiņodes internātpamatskolu, kur notika sirsnīga tikšanās ar skolas direktoru Reini Ulbertu un skolas audzēkņiem. Līdzīgi kā Priekules vidusskolā bērni un jaunieši tika iepazīstināti ar robežsarga profesiju, mācību iespējām VRK, aktīvi iejutās robežsarga lomā, veicot profilēšanas uzdevumus, saņēma informāciju par studijām RTA, aktīvi iesaistījās spēlē par latgaliešu vārdu nozīmi (http://hipilatlit.ru.lv) un citās interaktīvās nodarbēs. Naktsmājas nodrošināja Vaiņodes internātpamatskola.

Izmantojot izdevību, Vaiņodē tika apskatīts nu jau pamestais, bet  kādreiz viens no lielākajiem padomju armijas militārajiem lidlaukiem Baltijā un Vaiņodes dzelzceļa stacija, kurā savulaik atradās Vaiņodes dzelzceļa robežkontroles punkts.

 2. dienā (26.05.) spītējot gana stipram pretvējam, velobraucēji neatlaidīgi mēroja 40 km garo ceļu uz Skrundu, ko daudzi joprojām atpazīst kā militāro pilsētiņu. Skrundas vidusskolā braucēji tikās ar direktoru Aināru Zankovski, kurš pastāstīja par skolas sadarbību ar jaunsardzi, pateicās A.Āboliņam par atbalstu profesionālās ievirzes programmas robežu drošībā izstrādē. Jauno programmu sadarbībā ar VRS Ventspils pārvaldi ir paredzēts sākt īstenot jaunajā mācību gadā. Arī šajā vidusskolā velobraucēji tikās ar skolēniem un pedagogiem, popularizējot savas izglītības iestādes un aicinot pārdomāt savu profesijas izvēli, domājot kā par robežsardzes, tā citām sociālo, humanitāro un eksakto profesiju jomām. Jāpiebilst, lai arī no visiem klātesošajiem tikai viens pedagogs agrāk ir apmeklējis Rēzekni. RTA piedāvātajā datorspēlē „Aizej tur, nezin kur, atnes to, nezin ko” skolēni uzrādīja teicamu erudīciju un ieguva abu mācību iestāžu sarūpētās piemiņas balvas. Mērojot vēl 40 km un kopumā nobraucot 80 km, otrās dienas brauciens noslēdzās Kuldīgā.

3. dienā (27.05.) velobraucēji uzsāka noslēdzošo maršruta posmu un devās uz Kuldīgas 2.vidusskolu. Arī šīs vidusskolas skolēni izrādīja interesi par robežsarga profesiju un iespējām studēt RTA, kā arī iesaistījās piedāvātajās aktivitātēs.

Kuldīga pārsteidza velobraucējus ar savu vecpilsētas šarmu, gadsimtiem koptu kultūrvēsturisko vidi un dabas vērtībām,  kuras iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

No Kuldīgas velobraucēji mēroja atlikušos 60 km uz Ventspili. Pie pilsētas robežas braucējus godam sagaidīja VRS Ventspils pārvaldes robežsargi, kuri pavadīja velobrauciena dalībniekus līdz naktsmītnei.

Kopumā trijās dienās bija nobraukti 210 km. Un, līdzīgi kā 2015.gadā, brauciena lielākais ieguvums bija tikšanās ar skolēniem, kas radīja pārliecību, ka Valsts robežsardzei tuvākajā nākotnē papildinājums būs un interese par robežsarga profesiju saglabājas. Savukārt RTA galvenais ieguvums ir kultūrizglītība: dāvinot skolu bibliotēkām RTA izdevumus, rādot virtuālos datorrīkus un spēles, kopīgi apgūstot latgaliešu valodas vārdus. Ir pamats cerēt, ka Latgales reģionālās augstskolas atpazīstamība pieaugs arī Kurzemē.

Sirsnīgu paldies sakām:

  • Priekules vidusskolai un direktorei Irai Tiesnesei;
  • Vaiņodes internātpamatskolai un direktoram Reinim Ulbertam;
  • Skrundas vidusskolai un direktoram Aināram Zankovskim;
  • Kuldīgas 2.vidusskolai un direktorei Rutai Karlovičai;
  • VRS VEP Kurzemes I kategorijas dienesta personālam un dienesta priekšnieka p.i. majorei J.Kavanskai un M.Zālītim personīgi;
  • VRS VEP pārstāvjiem – majoram E.Priedem, kapteinim I.Ozoliņam un virsleitnantei L.Graudiņai;
  • Viesu nama „Polīši” saimniecei Rūtai Pirro;
  • personīgi viesmīlīgajiem: Aigaram Harmsonam un Ingai Harmsonei.

Īpašs paldies Valsts robežsardzes, VRK un RTA vadībai par sniegto atbalstu un palīdzību velobrauciena īstenošanā.

Velobraucēju vārdā –

Daiga Kupcāne (VRK) un Ilga Šuplinska (RTA)

Foto: Māris Justs (RTA), Artis Vītols (VRK)



Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.