RTA studentu teātris „ĶerRA” plūc uzvaras laurus Studentu teātra dienās

Otrdiena, 22. marts, 2016
No 18. līdz 20. martam Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) norisinājās XVII Latvijas Studentu teātra dienas, kurās lielo ceļojošo balvu – „Āksta cepuri” – saņēma Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studentu teātris „ĶerRA” par dramatisko materiālu, aktualitāti, emocionalitāti un cilvēcību teātra režisores Lienes Narcis iestudējumā „Robežas”.

Teātra dienās piedalījās astoņi Latvijas augstskolu studentu teātri un jauniešu teātra studijas, un tās vērtēja  aktrise un režisore Ināra Slucka, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pedagoģe, profesore Aina Matīsa, režisors Juris Rijnieks, RTU Kultūras centra vadītāja, režisore A. Visocka, „Rīgas pieminekļu aģentūras” sabiedrisko pieminekļu nodaļas vadītāja Mārīte Šenberga.

Par izrādi „Robežas” „ĶerRAi” tika piešķirta ne tikai Lielā balva, bet arī žūrijas locekles, LKA profesores un pedagoģes Ainas Matīsas simpātijas balva autorei un režisorei Lienei Narcis, kā arī īpašā balva „ĶerRAi” – no „Rīgas pieminekļu aģentūras” sabiedrisko pieminekļu nodaļas vadītājas Mārītes Šenbergas – ekskursija Brīvības piemineklī!

„Brīvība ir būt savu baiļu, šaubu un citu iekšējo zvēru pavēlniekam. Brīvs cilvēks pēc savas patikas spēj celt un nojaukt robežas.” Studentu teātris „ĶerRA” meklē arvien jaunus izteiksmes veidus un izaicinājumus, savās izrādēs apvienojot dažādas radošās šķautnes un laikmetīgus risinājumus. Izrāde „Robežas” ir par iekšējo cīņu, ko sevī piedzīvo katrs radošs un mīlošs cilvēks. Pārvarēt iekšējos šķēršļus profesionālajā darbībā, radošajā procesā vai attiecībās – tas prasa ilgstošus pūliņus, drosmi un apņēmību. Bet atalgojums ir gandarījuma saldenā garša...

Izrādē „Robežas” piedalījās: Sintija Kaļva, Linda Logina, Zane Grāvīte, Daiga Barkāne, Lāsma Bramane, Diāna Mežajeva, Sintija Pabērza, Linda Nemo, Liene Narcis un Andreu Monfà.

„Šogad studentu teātra dienu moto bija „Brīvība”. Lūdzām dalībniekus meklēt un izvērtēt sev tuvo, aktuālo visu kopējā un katram savā brīvībā. Apsveicami, ka uzvaras laurus plūca nevis bravūra, bet cilvēka iekšējā cīņa ar sevi par brīvību,” saka A. Visocka. J. Rijnieks uzsver, ka teātra uzvaras pamatā bija veiksmīga stāsta izveide, kur liels nopelns piešķirams režisorei L. Narcis. Tāpat augstu vērtējama aktieru meistarība. „Viņi bija ļoti sirsnīgi un skaisti. Dievs dod viņiem noturēties pie šīs skaidrības, vienkāršības un kaislības. Jaunība un aktieru pozitīvo īpašību kopums bija atbruņojošs,” saka J. Rijnieks.

  1. Matīsa pēc festivāla izteica gandarījumu, ka studentu teātru veikums nebija formāls: „Viņos bija vērojama interese, aizraušanās un prieks. Ir ļoti svarīgi, ka Latvijas kultūrā eksistē amatierteātru kustība, turklāt uzteicami, ka teātri spēlē ne tikai Rīga, bet arī tik tāli Latvijas reģioni kā Rēzekne, kas var lepoties ar ļoti labu studentu teātri. Viņi patiešām ir aizkustinoši, talantīgi jaunieši un mūs ļoti iepriecināja.”

„Studentu teātrī esmu tikai pirmo gadu, bet jau tik daudz ir dažādu jauku notikumu! Ļoti jauka atmosfēra, superīga vadītāja un mūsu komanda. Var justies ļoti brīvi un vienkārši pasēdēt, izrunāt visas savas problēmas, un tevi uzklausīs. Lai gan dalībnieku teātrī ir diezgan maz, bet tā atmosfēra, kas valda, ir vienkārši lieliska. Negribas pat dažreiz doties atpakaļ uz kojām. Ir mirkļi, kad vienkārši viss ir apnicis, bet, aizejot uz teātri, ir kaut kas tāds, ka pēkšņi visas likstas aizmirstas un atkal sejā parādās smaids. Pirmais tāds ļoti lielais panākums mums ir uzvara Teātra dienās, kas notika RTU. Tas ir tāds panākums un prieks par paveikto! Aiz laimes un gandarījuma nezinu, kur likties, prieks, ka viss izdevās, kā vēlējāmies, un noteikti arī nākamajā gadā piedalīsimies. Es lepojos ar mūsu vadītāju un maniem teātra biedriem, mēs esam malači,” stāsta RTA teātra „ĶerRA” dalībniece Lāsma Bramane

Pēc pasākuma arī „ĶerRA” aktieri vēl ir pozitīvās sajūtas pārņemti. Ir neviltots prieks, gandarījums, ka mūs novērtē, saka tik labus vārdus. Ir daudz pūļu pielikts mēģinājumos. Milzīgs paldies jāsaka mūsu foršajai Lienei Narcis, kura ir lieliska režisore, un kopā mēs protam radīt atmosfēru, kas ir tik spilgta un spēj aizkustināt cilvēkus.

Emocijas tiešām bija neaprakstāmas, prieks, samulsums, laime, neticība – „Tiešām mēs?”, satraukums, laimes asaras… Tas viss vienā mirklī, jo tu saproti, ka tavs ieguldītais darbs ir nesis grandiozus augļus! Liels paldies arī RTA, kas atbalstīja ar transportu, RTA SP par materiālu, dalības naudas un pusdienu nodrošinājumu!

Sintija Kaļva, RTA studente un RTA teātra „ĶerRA”dalībniece

Foto: Kristaps BardziņšRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.