Anitas Mileikas dzejas krājums „mūžīgā nepārtikusī stirna” nominēts Latvijas Literatūras gada balvai

Otrdiena, 22. marts, 2016
28. februārī Rēzeknē notika Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2015” ceremonija. Literatūras kategorijā par labāko sniegumu literatūrā tika apbalvota Rēzeknes Augstskolas (tagad – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija) absolvente Anita Mileika ar dzejas krājumu „mūžīgā nepārtikusī stirna”. Dzejnieces dzimtā puse ir Dagdas novads, bet šobrīd viņa dzīvo un strādā Rīgā. Anita ir Rēzeknes Augstskolas studiju programmas „Filoloģija” absolvente.

Anita atzīst, ka, saņemot Latgaliešu kultūras gada balvu, sajūtas esot bijušas neaprakstāmas un ka viņa augstu novērtē tās iegūšanu. Te jāuzsver, ka ceļš līdz šai balvai bija gluži likumsakarīgs, jo 2011. gadā jaunā dzejniece saņēma balvu „Boņuks” par spilgtāko debiju dzejā.

Jaunā autore vērtīgu pieredzi ir guvusi, mācoties Literārajā akadēmijā. „Ir jāstrādā ar tekstu, tas jāslīpē. Sajūta, ka gribi ko pateikt, ir forša, bet ir daudz jāstrādā, lai to pasniegtu lasītājam,” saka Anita, uzsverot, ka darbu rakstīšanas procesā ļoti svarīga esot jau pieredzējušu autoru kritika, kā arī – paškritika.

Šobrīd Anita strādā pie otrā krājuma, un dzejas rakstīšanas process notiekot daudz lēnāk un apzinātāk, nekā tas bija, rakstot pirmo grāmatu. Viņa atklāj, ka pēc pirmā dzejas krājuma uzrakstīšanas esot bijusi ļoti liela tukšuma sajūta un tagad dzejoļi rakstās lēni.

Anita atzīst, ka, runājot par latviešu dzejnieku darbiem, viņu „visvairāk apbur, iesūc, suģestē Knuta Skujenieka, Jāņa Rokpeļņa, Māra Salēja, Edvīna Raupa dzejas poētika”. Autore stāsta, ka viņai patīk lasīt grāmatas, tomēr laika trūkuma dēļ to vairs nesanāk darīt tik bieži, cik gribētos. „Uz galda man ir n-tās grāmatas – nopirktas un vēl joprojām neizlasītas... Rūgti paliek, kad atceros pamatskolas vasaras brīvlaikus, kad lasīju obligāto literatūru un neko citu nedarīju – vien lasīju, lasīju... Tas bija īsts „medusmēnesis”,” saka Anita.

Dzejniecei dzejoļi top gan latviski, gan arī latgaliski. Dzejas krājumam „mūžīgā nepārtikusī stirna” ir divas daļas: latviešu literārajā valodā un latgaliešu rakstu valodā rakstītie dzejoļi. „Runājot par pirmo krājumu, dažreiz šķita, ka tad, kad rakstu latgaliski, dzejoļi paši atnāk, konstruējas, tiem ir labāks ritms. Tagad pagaidām rakstu latviski, bet daru to pēc izjūtām,” saka dzejniece, atklājot, ka latgaliski rakstīt sākusi tikai pirms pāris gadiem.

Anitas Mileikas radošais veikums ir novērtēts ne tikai Latgalē. 21. aprīlī plkst. 18.00 Spīķeru koncertzālē notiks Latvijas Literatūras gada balvas (LaLiGaBa) ceremonija, kurā tiks paziņoti un apbalvoti laureāti piecās kategorijās. Nominācijā par spilgtāko debiju ir izvirzīta arī Anita Mileika par dzejoļu krājumu „mūžīgā nepārtikusī stirna”. Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAs lampu, kuras idejas autors ir dizaina studija „MĀJO”. Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, kas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā.

Lai jaunajai dzejniecei daudz iedvesmas un lai īstenojas visas radošās ieceres!

Inga Kaļva, RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

Foto: Andrejs Vasjukevičs/Latgales vēstniecība GORS

No A. Mileikas personīgā arhīvaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA privātuma paziņojums.