Agnese Zarāne: “Dizains – ne tikai profesija, bet daļa manas dzīves”

Trešdiena, 3. novembris, 2021
Latvijas Dizaineru savienības organizētajā konkursā augstskolām “Dizaina arēna 2021” Dizaina pētniecības kategorijā Atzinību saņēma Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) profesionālā bakalaura studiju programmas “Interjera dizains” absolvente Agnese Zarāne par bakalaura darba pētījumu “Stilizētu augu motīvi privātmājas ,,Ezerlejas” interjera dizainā” (vadītāja doc. Diāna Apele).

Šobrīd Agnese turpina studijas RTA, apgūstot zināšanas profesionālā maģistra studiju programmā “Dizains”, un veiksmīgi strādā dizaina jomā, kur pielieto iepriekš iegūtās zināšanas un pilnveido jaunās prasmes. Kā stāsta studente, tad radošā sfēra viņas dzīvē ieņem nozīmīgu lomu jau no skolas laikiem. Absolvējot 9.klasi, viņa mācības turpināja Daugavpils mākslas un dizaina vidusskolā „Saules skola”. “Studiju process jau tad nelikās viegls, bija daudz negulētu nakšu pirms sesijas, kas likās bezgalīgas, bet tas viss bija tā vērts, jo dizains kļuva ne tikai par manu profesiju, bet arī par daļu manas dzīves,” atklāj Agnese.

Stāstot par to, kā radās ideja par bakalaura darba tematu, jauniete atklāj: “Tuvojoties  studiju noslēgumam un diplomprojekta uzsākšanas procesam, tika izteikts piedāvājums par privātmājas „Ezerlejas” interjera projekta izstrādi. Šim piedāvājumam uzreiz piekritu, jo, kā izrādījās, projekta pasūtītāji aktīvi nodarbojās ar privātmājas būvdarbu procesu, un šī bija lieliska iespēja iesaistīties topošā projekta realizācijas procesā, studiju laikā iegūtās teorētiskās zināšanas pielietojot praksē.”

Agnese atzīst, ka izvēlēties projekta tēmu bijis viens no sarežģītākajiem momentiem diplomprojekta izstrādes laikā: “Bija daudz dažādu ideju, bet, pateicoties privātmājas „Ezerlejas” īpašniekiem, atnāca tieši šī ideja. Pasūtītāji izteica vēlmi, ka vēlētos mājoklī redzēt daudz dzīvo augu un augu motīvus apdares materiālos un tekstilijās. Pētot vairākus interjera analogus, kur dominēja augu motīvi, nonācu pie gala idejas ar nosaukumu „Stilizētu augu motīvi privātmājas „Ezerlejas” interjera dizainā”. Veicot šo darbu, galvenais panākums bija īstenotais pārplānojuma plāns diplomprojekta izstrādes laikā. Jāuzsver, ka šobrīd notiek būvniecības process pēc mana izstrādātā projekta.”

Studiju laikā Agnese ir piedalījusies vairākos konkursos un darbu izstādēs, bet šāda veida konkurss, kurā viņa piedalās ar savu pētījumu, bija pirmais. “Šo pētījumu veikt bija interesanti, jo tajā apskatu vairākas jaunākās tendences, ko pielieto mūsdienīgo interjeru izveidē, un tas viennozīmīgi arī palīdzēja izstrādāt privātmājas „Ezerlejas” vizuālo kopskatu,” saka Agnese.

“Dizains ir tā joma, kas nemitīgi attīstās, kas savukārt ļauj attīstīties un virzīties uz priekšu arī man, neieliekot sevi rāmjos, bet gan ļaujot atvērt sev arvien jaunas un jaunas robežas,” saka Agnese. Ja arī Tev ir tuva dizaina pasaule, tad ielūkojies mājaslapā www.rta.lv un atrodi informāciju par profesionālā bakalaura studiju programmu “Interjera dizains” un profesionālā maģistra studiju programmu “Dizains”. Esi radošs un īsteno savas ieceres!

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Foto no A.Zarānes personīgā arhīva

 

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA privātuma paziņojums.