Rita Prikule: "Ikviens ir atbildīgs par savu veselību"

Otrdiena, 5. janvāris, 2016
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) Ekonomikas un pārvaldības fakultātes studente, kura 3.kursā apgūst tiesību zinātni, 2015. gada decembrī piedalījās Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkotajā konkursā „Ar zināšanām pret HIV!” un ieguva 2. vietu.

Jauniete ir no Līvāniem. Ikdienā, pateicoties studiju procesam, viņa darbojas juridiskajā sfērā, tomēr atlicina laiku arī dažādiem radošiem hobijiem – zīda apgleznošanai, rotu izgatavošanai, zīmēšanai uz stikla.

Ritu saista arī medicīnas joma, tādēļ gluži likumsakarīgi bija, ka viņa nolēma piedalīties konkursā „Ar zināšanām pret HIV”. „Pēc vidusskolas absolvēšanas man bija grūti veikt izvēli, kādā jomā turpmākos gadus studēt. Izvēlējos tiesību zinātnes virzienu, kaut gan apsvēru domu savu dzīvi saistīt ar robežsardzi vai medicīnu. Medicīna mani ir interesējusi jau ļoti sen, tāpēc, ieraugot Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā konkursa nolikumu ideju kaujām „Ar zināšanām pret HIV”, nešauboties nolēmu pieteikties šim konkursam,” stāsta Rita.

Tā kā jauniete līdz šim nebija piedalījusies tāda veida konkursos, tad dalība tajā viņai likās kā vērtīgs pieredzes avots un labs veids apliecināt pašai savas spējas. „Tomēr izšķirošais faktors bija tāds, ka vēlējos sniegt pienesumu sabiedrības veselības veicināšanas jomā, jo uzskatu, ka ikviens ir atbildīgs par savu veselību,” uzsver studente.

Konkursu nosacīti varēja iedalīt divos posmos. Pirmajā posmā bija jāuzraksta pieteikums, kurā bija jāsniedz atbildes uz šādiem jautājumiem: Kā veicināt sabiedrības informētību par HIV infekciju? Kā veicināt sabiedrības izpratni par HIV profilaksi un agrīnas diagnostikas nozīmību? Kā mazināt sabiedrībā pastāvošos stereotipus un aizspriedumus saistībā ar HIV infekciju?

Savukārt konkursa otrajā posmā pēc noteikta laika tika paziņoti finālisti, kuriem bija jāizveido prezentācija 7 minūšu garumā par iesniegtajām idejām un klātienē – Kaņepes Kultūras centrā, Rīgā – tās arī jāprezentē. Finālā bija iekļuvuši četri finālisti, kuri veiksmīgi aizstāvēja savas idejas, izmantojot dažādus uzskates materiālus.

„Piedāvāju dažādas idejas, kuras galvenokārt skāra juridisko un komunikatīvo sfēru, jo uzskatu, ka primārais uzdevums ir sakārtot normatīvo regulējumu HIV jomā, turklāt ne mazāk svarīgi ir veicināt sabiedrības informētību ar dažādiem uzskates materiāliem, un, protams, jāveicina mediķu un citu profesiju pārstāvju kompetence šajā jomā,” stāsta Rita. „Lai sagatavotos konkursam, pētīju internetā un grāmatās pieejamo informāciju, dažādus laikrakstus, kuros bija publicētas intervijas ar HIV inficētajām personām vai mediķu un sabiedrības viedoklis, lai vairāk uzzinātu par HIV un izprastu pašreizējo situāciju.”

Runājot par mūsdienu jauniešu veselības problēmām un attieksmi pret savu dzīvesveidu, Ritai ir konkrēts redzējums. „Vislielākā problēma, kas skar jauniešus veselības jomā, ir tā, ka ir liela daļa jauniešu, kuri ir mazkustīgi, nepiekopj aktīvu dzīvesveidu, lielu daļu laika pavada pie televizora vai datora, līdz ar to fizisko aktivitāšu skaits samazinās. Nozīmīga problēma ir arī ēšanas paradumi. Studentu lokā bieža parādība ir arī organisma pārslodze, muguras sāpes, kas rodas no nepareizas dienas režīma sabalansēšanas un lielas mācību slodzes. Kopumā var teikt, ka jauniešu attieksme pret savu un apkārtējo veselību ir pozitīva, par to liecina jau tas vien, ka studenti meklē risinājumus sabiedrības veselības veicināšanai, kā arī sāk attīstīties aktīvā dzīvesveida un veselīga uztura piekritēju loks,” stāsta Rita.

Studente uzskata, ka šāda veida konkursi ir jārīko pēc iespējas biežāk. „Tā var panākt, ka jaunieši sāk vairāk interesēties par savu un apkārtējo veselību, turklāt šādu konkursu veidošana ir arī sabiedrības interesēs, jo uzskatu, ka studenti var piedāvāt patiešām labus un vērtīgus risinājumus veselības veicināšanai,” saka Rita. Pēc dalības konkursā jauniete secinājusi, ka, visai sabiedrībai esot vienotai, ir iespējams ļoti daudz panākt sabiedrības veselības veicināšanas jomā. Būtiski arī tas, ka konkurss licis Ritai aizdomāties arī pašai par savu veselību, vairāk pievēršoties veselīgam dzīvesveidam.

Inga Kaļva, RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

Foto no SPKC arhīvaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.