Eiropas Zinātnieku naktī pirmizrādi piedzīvos filma par asociēto profesoru Vladislavu Pauru

Ceturtdiena, 29. aprīlis, 2021
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) profesionālā maģistra studiju programmas “Dizains” šī gada absolvents Māris Justs, izstrādājot savu maģistra darbu (darba vadītāja docente Diāna Apele), izveidoja filmu par RTA asociēto profesoru Vladislavu Pauru (1945–2019), kurš ir viens no Latvijas ievērojamākajiem akvareļglezniecības tehnikas meistariem.

Domājot par savu maģistra darbu, Mārim radās ideja, ka viņš varētu izveidot filmu, tajā atspoguļojot profesora devumu kultūras jomā un ieguldījumu jauno vizuālās mākslas speciālistu izglītībā. “Sākumā biju domājis uztaisīt tikai tādu īsu videoklipiņu, bet pēc tam sapratu, ka ir ļoti sarežģīti tik daudzpusīgu cilvēku atklāt īsā video stāstā. Kad sāku veidot filmu, radās arī tās koncepcija, proti, filmai ir trīs daļas, kurās Vladislavs Paurs tiek atainots kā cilvēks, kā mākslinieks un kā pedagogs,” par filmu, kuras garums ir 57 minūtes, stāsta tās autors.

Pirms darba uzsākšanas Māris vispirms apzināja tos materiālus – fotogrāfijas un video –, kas viņam jau bija iepriekš nofotografēti/ nofilmēti, strādājot RTA, un kas noderētu filmas tapšanā. “Tiku veidojis Vladislava Paura akvareļglezniecības mākslas katalogus, tāpēc man bija arī viņa darbu fotogrāfijas,” stāsta Māris, atklājot, ka, lai izveidotu filmu, bija nepieciešams labāk iepazīt profesoru. “Strādājot RTA, viņu zināju kā kolēģi, tomēr nebiju iepazinis pietiekami labi. Profesora sieva, māsas, māsīca piekrita ar mani sarunāties kameru priekšā, ar saviem stāstiem palīdzot man labāk iepazīt profesoru,” saka Māris, uzsverot, ka, veidojot filmu, vissarežģītākais esot bijis tas, ka filmēšanas procesā viņam viss bija jāpaveic vienam pašam, proti, paralēli tehniskām lietām (jābūt gan operatoram, gan gaismotājam, vēlāk vienam arī jāmontē materiāls) arī jāizdomā un jāuzdod jautājumi, lai virzītu sarunas gaitu.

Radošu personību atspoguļojums dokumentālajās filmās ir laika zīmes mūsdienu  kultūrtelpā. Dokumentālā filma – portrets ir dialogs ar mākslinieku, tas ir veids, kā pagarināt viņa klātbūtnes efektu caur šo dialogu. Kad darbs pie filmas ir pabeigts, Māris atzīst, ka ir gandarījuma sajūta par paveikto. “Kad tu strādā, tu iemīlies tajā, ko dari,” teic Māris, piebilstot, ka darba galarezultāts ir viņam sirdij tuvs. Jāuzsver, ka Māris ir pirmais maģistra studiju programmas “Dizains” absolvents, kurš maģistra darba laikā ir radījis filmu. 

Filmas “Vladislavs Paurs (1945–2019)” fragmentu varēs noskatīties 30.aprīlī Eiropas Zinātnieku nakts pasākuma laikā. Šogad pasākums notiek tiešsaistē, un vietnē zinatniekunakts2021.lv teju 20 paralēlās tiešraidēs varēs vērot ap 200 dažādas Latvijas zinātnieku sagatavotas aktivitātes bērniem un pieaugušajiem. Filma par asoc. profesoru V. Pauru būs skatāma Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas sagatavotajā programmā plkst.22.20–22.30. Visu filmu varēs noskatīties 28. maijā 15. starptautiskās zinātniskās konferences “Sabiedrība. Integrācija. Izglītība” laikā.

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Ekrānuzņēmumi no filmas “Vladislavs Paurs (1945–2019)”

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.