“Studijas RTA – lieliska iespēja uzzināt ko jaunu, pilnveidot sevi un neiestrēgt ikdienā”

Ceturtdiena, 18. februāris, 2021
Kā stāsta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas “Apģērbu dizains un tehnoloģija” absolvente Marija Sprukte, tad viņa vienmēr ir bijusi radošs cilvēks, kuru interesē un aizrauj dažādas mākslinieciskas nodarbes. Marija dalās savā studiju pieredzes stāstā.

“Doma studēt studiju programmā, kas būtu saistīta ar modi, mākslu, zīmēšanu, apģērbu šūšanu, jau bija sen. Ilgi nevarēju izlemt, kas būtu man optimālākais variants, kam dot priekšroku. Šoreiz, iespējams, savu lomu nospēlēja tas, ka studijas ir tepat Rēzeknē un tiek piedāvāti vispusīgi mācību kursi 2,5 gadu programmas ietvaros. Studijas ritēja ļoti intensīvi – mācības, izstādes, projekti, pasākumi u.c. Laiks likās ļoti piesātināts ar dažāda veida aktivitātēm. Atskatoties atpakaļ, 2,5 gadi – tāds īss laika posms, bet tik daudz notikumu, darba, pieredzes,” stāsta absolvente.

Studiju procesa laikā Marijas sākotnējais redzējums par apģērba izstrādi un ar to saistītajiem procesiem ir mainījies: “Jāatzīst gan, ka ne vienmēr izliktais uz papīra ir tik viegli realizējams tērpā. Jāsaprot konstrukcija, iespējas modelēt, veids, kā to vai citu ieceri īstenot. Bieži vien darba gaitā sākotnēji izdomātais realizējas pavisam citādākā izskatā. Studiju ietekmē varu drosmīgāk eksperimentēt ar materiālu, piegriezumu un realizēt idejas, kas iepriekš tapa tikai skicēs vai ideju līmenī. Ir radies tāds plašāks priekšstats par to, kādas dizaina iespējas dod materiāls un dažādu tehnoloģiju pielietojums.”

Marijas kvalifikācijas darba tēma ir “Lāzermarķēšana kreklkleitas detaļu un papildinājumu dizainā”. “Kvalifikācijas darba tēma bija lielā mērā studiju darba iestrāžu turpinājums. Ja studiju projektā uzmanība vairāk tika vērsta lāzergriešanas procesiem, tad, daudzpusīgāk izmantojot akadēmijas piedāvātās iespējas, ļāvos citam izaicinājumam, noslēguma darbā pielietojot lāzermarķēšanu. Darbu caurvij šobrīd joprojām aktuāla tēma par ilgtspējīgu dizainu, ilgtspējīgu modi. Galvenie akcenti likti uz izstrādājuma materiālu izvēli, tehnoloģiju pielietojumu un katra indivīda atbildīgu attieksmi savas garderobes izveidē un uzturēšanā.

Darbā tika izvēlēts universāls izstrādājums – kreklkleita, kas pārliecinoši apliecinājusi sevi kā pilnvērtīga ilglaicīgās modes tendenču sastāvdaļa. Izveidoti trīs apģērbu komplekti, kur kā bāze tiek izstrādāti kreklkleitu modeļi, kurus papildina dažādi asimetriska piegriezuma papildinājumi, veidojot savdabīgus dizaina risinājumus. Galvenie spēles elementi šajos komplektos ir līnijas, krāsa, balto bārkstu un lāzermarķēto rakstu akcenti. Papildinājumi galvenokārt tika veidoti no denim auduma, bet atsevišķu tērpa detaļu izveidē tika izmantota arī otrreizēji izmantojama džinsa drāna (bārkstu apdarē, vairāku apģērbu zemapmalēs u.c. detaļās).”

Marija uzskata, ka viņai vislielākais studiju ieguvums ir cilvēki, kas sastapti, studējot RTA: “Esmu pateicīga tiem cilvēkiem, kas bija kopā ar mani šo laiku, tiem, kas spēja dot pozitīvu enerģiju, motivēja, iedvesmoja un atbalstīja – gan akadēmiskais personāls, gan studiju biedri. Lai arī brīžiem likās, ka darba pārāk daudz un laika pārāk maz, atbalsts un  uzmundrinājums devis papildu stimulu un iešanu uz priekšu, un galarezultātā ir gandarījums, ka darbs paveikts. Man ir prieks, ka vēl bija tāda iespēja apmeklēt mākslinieka Vladislava Paura zīmēšanas nodarbības, izjust viņa sirsnību, labvēlību un nepiespiesto gaisotni, kas valdīja viņa augšstāva darbnīcā. Droši vien pēc studiju beigām vairāk pietrūks tieši to mācību kursu, kas saistās ar mākslu, mākslas valodu, kompozīciju, modi, stilu, zīmējumu, kā arī praktiskām aktivitātēm. Studiju laika aktivitātes ļāva iepazīt arī RTA Lāzercentra darbinieku lielo atsaucību, palīdzību gan dažādo mācību projektu realizēšanā, gan izstrādājot noslēguma darbu.”

RTA absolvente Marija Sprukte uzsver, ka studijas RTA ir lieliska iespēja uzzināt ko jaunu, pilnveidot sevi un neiestrēgt ikdienā. Topošajiem studentiem viņa novēl “vairāk koncentrēties uz lietām, kas patīk, kas padodas, īstenot savus sapņus, uzdrošināties un radīt”.

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa

Fotogrāfijās - kvalifikācijas darba modeļi (foto no M. Spruktes personīgā arhīva)

   

   

 

 

 

 

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.