Noslēdzies skolēnu konkurss „Muna sāta, škola, pogosts/piļsāta 1917. – 2015. godi”

Trešdiena, 2. decembris, 2015
27. novembrī Rēzeknes Augstskolā norisinājās konkursa „Muna sāta, škola, pogosts/piļsāta 1917. – 2015. godi” noslēguma pasākums un dalībnieku apbalvošana.

Skolēniem individuāli vai grupās bija jāizveido avīze, kas atklāj kādu līdz šim mazpētītu vai nezināmu stāstu par kādu personību, notikumu, 1917. gada situācijas ietekmi un izmaiņas 100 gadus ilgā posmā. Tika iesūtītas 15 avīzes, kas tika vērtētas divās vecumgrupās: 8.–10. klase un 11.–12. klase.

Pasākuma laikā apmeklētājiem bija iespēja ne vien apskatīt skolēnu sagatavotās avīzes, bet arī gūt ieskatu Luisa Kerola grāmatā „Alise Breinumu zemē”, kas tika prezentēta konkursa noslēguma pasākuma pirmajā daļā.

  1. vietu konkursā 8.–10. klašu grupā ieguva Ilgmārs Rubīns no Preiļu Valsts ģimnāzijas (konsultants Vadims Maksimovs, RA vēstures programmas absolvents, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciālists), kurš izveidoja avīzi „Peļieču Gaisma”. Ilgmārs un viņa konsultants ieguva arī Eiroparlamenta deputātes I. Vaideres speciālo balvu – braucienu uz Briseli.
  2. vietu šajā grupā ieguva Ābeļu pamatskolas meitenes Paula Vasiļjeva un Samanta Vinciune ar avīzi „Gaisma”. Viņas konsultēja Ābeļu pagasta novadpētnieks Arnolds Jakubovskis.
  3. vietu godam izcīnīja Sidnija Kalvāne no Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas, kura ar skolotājas Marutas Krustānes atbalstu radīja avīzi „Spogulis” par Gaigalavas pamatskolu.

Atzinību un iespēju pavadīt vienu dienu kopā ar mūziķi Ēriku Zepu ieguva Lovisa Ķerubine no Daugavpils 12. vidusskolas, kura ar tēta Andra palīdzību izveidoja avīzi par savām mājām „Drošvariem”, savukārt Matīsam Sondoram no Galēnu pamatskolas, kurš kopā ar konsultantēm – skolotāju Ritu Upenieci un novadpētnieci Ilonu Sondori – bija izveidojis avīzi „Sondoru dzimta”, būs iespēja pavadīt laiku kopā ar mūziķi Sovvaļnīku.

11.–12. klašu grupā 1. vietu godam izcīnīja Maltas Bērnu un jauniešu centra žurnālistikas pulciņa komanda: Līga Runčis, Sintija Bundere, Vita Tarasika, Lilija Orlova, Una Kancāne, Daira Aleksandroviča un Evija Laizāne. Kopīgiem spēkiem ar konsultanti Skaidrīti Svikšu tika izveidots avīzes „Dzirkstelīte” speciālizlaidums, kas veltīts konkursa tēmai. Sintija Bundere kopā ar konsultanti S. Svikšu dosies ceļojumā uz Briseli, savukārt pārējie komandas biedri vienu dienu pavadīs Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres birojā Rīgā.

11.–12. klašu grupā Elvita Kotāne un Linda Bumbiša (avīze „Dzīpars”) no Nautrēnu vidusskolas ieguva 2. vietu, savukārt 3. vietā ierindojās Ludzas pilsētas ģimnāzijas audzēkņi: Dana Butrima, Sintija Bokiša, Santa Bule, Valērija Borhova, Māris Lapšovs, Roberts Pozņaks, Alise Fjodorova, Ilze Ostrovska un Evija Lisovska. Konsultējoties ar skolotājām Intu Žeikari un Līgu Arcihoviču, tika izveidota avīze „Ludza Senāk un Tagad”.

Avīzes „Bārzsolys” autori Kristīne Laizāne un Armands Ivulāns ieguva iespēju pavadīt vienu dienu ar grupas „Dabasu Durovys” solistu Arni Slobožaņinu.

Otro vietu ieguvēji, pateicoties J. Viļuma finansiālam atbalstam, dosies uz Latvijas Republikas Saeimu, savukārt 3. vietas ieguvēji ar dzejnieci Annu Rancāni ceļos pa Latgali.

Te jāpiebilst, ka, lai arī ne visi konkursa dalībnieki tika laureātu godā, tomēr bez balvām nepalika neviens.

Tāpat jāuzsver, ka labākie konkursa darbi tiks izmantoti, veidojot izglītojošu datorspēli.

Rēzeknes Augstskola šo konkursu organizēja sadarbībā ar Latgaliešu kultūras biedrību, finansiāli to atbalstīja Kultūras ministrija.

Ligija Purinaša,
RA akadēmiskās bakalaura studiju programmas „Filoloģija” 2.kursa studente

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.