Pēta Latgales ezeru zilos mālus

Otrdiena, 30. jūnijs, 2020
Pētniecības pieteikuma "Zilā māla resursu apzināšana Latgales ezeros un to izmantošanas iespēju pamatojums, (1.1.1.2/VIAA/1/16/131)" īstenošanas ietvaros izveidota jauna ezera mālus saturoša kosmētisko produktu sērija, kas satur tikai dabīgas Latvijā ražotas sastāvdaļas. Produkti atbilst Latvijas valsts likumdošanas un Eiropas savienības direktīvu prasībām.

 

Ezera māli ne vien uzlabo ādas stāvokli - paaugstina ādas hidratāciju, elastību, samazina transepidermālo ūdens zudumu, āda kļūst gludāka, samazinās taukainība, poras, pūtīšu daudzums, apsārtums, uzlabojas ādas krāsa, samazinās pigmentplankumu intensitāte, celulīts, āda atgūst tvirtumu, kļūst mazāk manāmas strijas, lietojot galvas ādā, samazinās matu taukainība un izkrišana, bet arī izraisa aktīvo vielu labāku absorbciju epidermas dziļākos slāņus, tādejādi citu kosmētikas līdzekļu pievienošana māliem uzlabo produkta efektivitāti. Tādēļ produkta izstrādes procesā tika veikta ezera māla un vairāk nekā 40 dažādu eļļu, ēterisko eļļu un dzintara dažādās kombinācijās un attiecībās eksperimentālā analīze. Vislabākos rezultātus mijiedarbībā ar māliem uzrādīja lavandas eļļa, mārsila, ābolmētras ēteriskās eļļas un dzintars, kas ne vien uzlabo produkta kosmētisko vērtību, bet arī darbojas kā antimikrobiāli līdzekļi un konservanti.

Mārsila ēteriskā eļļa savu antiseptisko īpašību dēļ pasargā brūces no infekcijām. Eļļa palīdz ātrāk sadzīt pinnēm un rētām, to var lietot ekzēmas, dermatīta, sēnīšu izraisītu slimību ārstēšanā. Mārsila eļļa stimulē limfas cirkulāciju un asinsriti, tādēļ samazina celulīta pazīmes. Šī eļļa aiztur priekšlaicīgu matu izkrišanu, blaugznu rašanos.

Ābolmētras ēteriskajai eļļai piemīt šūnas atjaunojošas, antioksidanta un antiseptiskas īpašības. Ir pierādīta eļļas pretnovecošanas aktivitāte.

Lavandas eļļai piemīt izteiktas ādu mīkstinošas, mitrinošas un aizsargājošas īpašības, tā ir spēcīgs antioksidants un ādu atjauninošs līdzeklis, veicina matu augšanu un novērš to izkrišanu.

Magoņu eļļa  intensīvi mitrina, atjauno un aizsargā, darbojas kā spēcīgs antioksidants, kurš palēnina ādas novecošanu, piešķir ādai tvirtumu, maigumu un novērš mazās krunciņas. Eļļa baro un mitrina galvas ādu un matus, piešķir mirdzumu matiem.

Baltijas dzintaram ir unikāls ķīmiskais sastāvs, īpaši jāmin silīcija un magnija klātbūtne. Baltijas dzintars satur dzintarskābi, kura darbojas kā biostimulators, kas palīdz uzlabot ādas tonusu, saglabāt audu elasticitāti, tā nostiprinot sejas kontūru, samazina matu izkrišanu. Dzintara pulveris attīra atmirušās ādas šūnas, dziedē brūces, tiek pielietots ādas slimību ārstēšanai.

 

Pētniecības pieteikuma īstenošanā iesaistītā pēcdoktorante, RTA Pēcdoktorantūras vadošā pētniece

Dr. biol., Mg. chem. Rasma TretjakovaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.