Valsts valodas dienā noskaidroti RTA jaunrades darbu konkursa „Es savā valodu pasaulē” laureāti

Pirmdiena, 18. maijs, 2020
13.maijā, Valsts valodas dienā, tika paziņoti Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) izsludinātā jaunrades darbu konkursa „Es savā valodu pasaulē” nomināciju ieguvēji. 39 dalībnieki, ievērojot konkursa noteikumus, bija spējuši izteikt sevi, savas domas un jūtas 20–100 vārdossev mīļā valodā/ dialektā vai vairākās valodās/ dialektos.

Tā kā valstī ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 9. jūnijam, tad konkursa noslēgums notika tiešraidē un bija vērojams gan RTA mājaslapā, gan arī RTA Facebook lapā (tiešraides video joprojām ir pieejams). Valodu svētki RTA tika svinēti zīmīgā datumā – 13. maijā, kas ir latviešu nacionālās valodniecības pamatlicēja un valodniecības tradīciju iedibinātāja Jura Alunāna dzimšanas diena un kas Latvijā tiek atzīmēta kā Valsts valodas diena.

Vairāk par šo dienu pastāstīja RTA profesore Sanita Lazdiņa. Projektā „Skola 2030” bijusi valodu jomas vecākā eksperte, atbildīgā par latviešu valodas jaunā mācību satura un pieejas izstrādi pamatizglītības un vidusskolas posmos. Profesore pirms vairāk kā desmit gadiem ir rakstījusi arī latviešu valodas mācību grāmatas 9. un 10. klasei. Šobrīd vada Latviešu valodas aģentūras pētījumu par latviešu valodas apguvi skolā, pēta arī 2018. gada vidusskolēnu centralizēto eksāmenu pārspriedumus, piedalās dažādos starptautiskospētījumos. Ir daudzu zinātnisko rakstu autore un 2019. gadā Lielbritānijā publicētās monogrāfijas par valodām Baltijas valstīs redaktore. Pati ir apguvusi un turpina mācīties vairākas valodas (angļu, krievu, vācu un igauņu), bet par savāmdzimtajām valodām uzskata latgaliešu un latviešu valodu.

Tiešraides skatītājiem bija iespēja arī novērtēt RTA jauktā kora „Sonitum” (vadītājs Jānis Mežinskis) jaunāko radošo veikumu – iedziedāto dziesmu latgaliešu valodā „Dzīdi, dzīdi putineņi”.

Martā izsludinātajā jaunrades darbu konkursā varēja piedalīties ikviens bez vecuma ierobežojuma, iesūtot savu radošo darbu prozas, dzejas, dzīves instrukcijas vai citā sev tīkamā žanrā sev mīļā valodā/ dialektā vai vairākās valodās/ dialektos. Tiešraides laikā RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste, RTA studiju programmas „Latviešu valodas un literatūras skolotājs” absolvente Inga Kaļva-Miņina sniedza nelielu ieskatu konkursa norisē. Viņa atklāja, ka dalībnieki savos darbos izmantojuši dažādas valodas, proti, 26 darbi tika iesniegti latviešu valodā, viens darbs – latgaliski, pieci – angļu valodā, trīs ­– krievu valodā, bet četros darbos sava vēstījuma izteikšanai dalībnieki bija izmantojuši vairākas valodas. Bija dalībnieki, kuri savus vēstījumus bija papildinājuši arī ar vizuāliem elementiem.

Konkursā piedalījās gan skolēni, gan studenti, gan skolotāji un citu profesiju pārstāvji. Dalībnieki bija gan no Latgales, gan arī Rīgas un Jelgavas, pārstāvētas tika šādas skolas: Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola, Bērzpils vidusskola, Bērzgales pamatskola, Viļānu vidusskola, Maltas vidusskola, Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzija, Āgenskalna Valsts ģimnāzija, Jelgavas Centra pamatskola, Jelgavas 3. sākumskola, Rīgas 64. vidusskola un Rīgas 74. vidusskola.

Konkursa darbus lasīja un vērtēja RTA profesore S. Lazdiņa, kura labākajiem darbiem piešķīra īpašas nominācijas:

* „Poētiski valodnieciskākais teksts” – Krišjānis Kaufmanis (Rīgas 64. vsk. 9.bklase);

* „Aktuālākais un latviešu valodām bagātākais dzejolis” – Anrijs Jirgensons (Jelgavas Centra psk. 5.a klase) un Meldra Gailāne (mamma, bibliotekāre, grāmatu blogere);

* „Skolotājas un skolnieču kooperatīvākais darbs” – Maltas vidusskolas skolotāja Anna Šmaukstele un 12. klases skolnieces Laura Antāne, Jekaterina Karīna Kaļiņina, Krista Greiža, Aļona Traškova;

* „Valodām bagātākais teksts” – Viktorija Antāne (Rīgas 64.vidusskolas 9.c klase);

* „Cerīgākais dzejolis” – Irbe Bārbala Kārkliņa (Bērzgales psk. 1. klase).

Pēc konkursa laureātu paziņošanas Valsts valodas dienā RTA profesore S. Lazdiņa pastāstīja vairāk par RTA studiju programmas “Skolotājs” moduli “Latviešu valodas kā dzimtās valodas un kā svešvalodas skolotājs”, ko iespējams apgūt akadēmijā, bet šīs studiju programmas studente Sandra Murinska, kura vienlaicīgi ir arī RTA docente komunikāciju zinātnēs, dalījās pieredzē par to, kādēļ ir vērts studēt tieši par latviešu valodas skolotāju. Noslēgumā RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lolita Kivleniece-Kuzņecova sniedza ieskatu vispārējā informācijā par RTA, atgādinot, ka par RTA studiju programmām uzzināt vairāk ir iespējams mājaslapā www.rta.lv.

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciālisteRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.