Dokumentālās lugas „Seven–Septiņi” izrādē piedalīsies arī RA profesore Ilga Šuplinska

Pirmdiena, 30. Novembris
7. decembrī plkst. 18.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, Mazajā zālē notiks dokumentālā izrāde „Seven–Septiņi”, kuras pamatā ir septiņu sieviešu stāsti un likteņi. Šīs sievietes vieno tas, ka viņas spējušas pārvarēt stereotipus, mainīt savu dzīvi un tagad visas ir aktīvas sabiedriskas darbinieces. Rēzeknē SEPTIŅI režiju veido režisore Sintija Ludborža.

Dažādās sieviešu lomas Rēzeknē lasīs: Rēzeknes Augstskolas profesore Ilga Šuplinska, tēlniece Svetlana Skačkova-Marčenko, žurnāliste Aleksandra Elksne, Rēzeknes pašvaldības aģentūras „Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs” direktores vietniece Maija Brēķe, dzejniece Anna Rancāne, kā arī Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henrihs Langerholms un LR Saeimas ģenerālsekretāre Kārina Pētersone.

Aicināju lugas režisori Sintiju Ludboržu nedaudz pastāstīt par lugu.

Vai šī ir pirmā luga, ko esi režisējusi. Kādēļ izvēlējies tieši šo lugu?

– Nē. Ar režiju nodarbojos kopš 2010. gada, kad Nautrēnu pagastā izveidoju jauniešu muzikālo teātri „ArtTūrs”. Darbs pie šīs lugas atšķiras ar to, ka jāstrādā ar pieaugušiem cilvēkiem, nevis jauniešiem.

Tiku pieaicināta būt par režisori SEVEN lasījumam Rēzeknē, tā ka lugas izvēle nebija manā ziņā. Luga SEVEN ir veidota, balstoties uz patiesiem sieviešu tiesību aktīvistu dzīvesstāstiem no Nigērijas, Afganistānas, Gvatemalas, Krievijas, Pakistānas, Ziemeļīrijas un Kambodžas. Tās uzdevums ir aktualizēt sieviešu tiesību jautājumus, veicināt sabiedrības diskusiju un radīt plašāku izpratni par tiesībām.

Kā tika izvēlētas Rēzeknes sievietes, kuras lasīs lomas?

– Bija jāuzrunā sabiedrībā zināmas personas. Citu kritēriju nebija. Tagad priecājos, ka ir tieši šīs sievietes.

Ko Tev pašai nozīmē šī luga, tās galvenais vēstījums?

– Man šī luga ir par sajūtu dziļumu un iekšējo spēku. Katru reizi, kad klausos, kā tiek lasīta kāda loma, tirpiņas skrien cauri. Stāsti ir aizkustinoši, arī smagi, taču atrisinājumā ir tā brīnišķīgā sajūta, ka viss ir iespējams, ja tic sev un atrod drosmi iet savu ceļu.

Ar ko šis iestudējums piesaistīs skatītājus?

– Pirmkārt, īpaši ir tas, ka šos stāstus lasīs šīs sabiedrībā atpazīstamās personas, nevis profesionāli aktieri. Manuprāt, tas izrādi padarīs tuvāku skatītājam.

Pavisam noteikti interesanti ir arī tas, ka tā nebūs teātra izrāde tās tradicionālajā izpratnē. Luga tiks lasīta un caur šiem lasījumiem skatītājiem tiks dota iespēja izdzīvot septiņus dziļus un personiskus stāstus, kas liks aizdomāties. Emocionāls baudījums, līdzpārdzīvojums, dažādas kultūras un vienojošais elements – sieviete.

Uzziņai. Atzīmējot ANO izsludināto Starptautisko 16 dienu kampaņu vardarbības pret sievieti novēršanai un gatavojoties Zviedru dienām Rēzeknē, Centrs „Marta” sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā organizē projektu „Septiņi” – dokumentālas lugas izrādi, kura guvusi pasaules atzinību.

„Septiņi” ir zviedru (Hedda Produktion AB) radīts sociāls projekts – dokumentāla izrāde. Projekta autoru ideja, uzvedot laikmetīgo lugu daudzviet pasaulē, ir aktieru lomās aicināt vietējā sabiedrībā cienījamas autoritātes – politiķus un sabiedriskos darbiniekus. Latvijas pirmizrādi luga „Septiņi” piedzīvoja 2014. gada martā, kad Latvijā valsts vizītē ieradās Zviedrijas karaļpāris un ievadvārdus teica Dr. Vaira Vīķe- Freiberga.

Inga Kaļva, RA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciālisteRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368;
RTA paziņojums par personas datu apstrādi. Jautājumus un ierosinājumus sūtiet izmantojot RTA palīdzības dienestu