Īstenos ideju par latgaliešu ābeces izveidi

Piektdiena, 3. aprīlis, 2020
Sociālajos tīklos pamanīju aicinājumu aizpildīt aptaujas anketu saistībā ar grāmatu grafisko dizainu latgaliešu valodas apguvei pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Izrādījās, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studente Ieva Širiņa vāc datus, kas viņai noderēs maģistra darba izstrādei un ļaus realizēt kādu viņai nozīmīgu ideju – izveidot latgaliešu ābeci.

„Studēju profesionālās augstākās izglītības maģistra studiju programmas „Dizains” 1. kursā. Tā kā iepriekš esmu ieguvusi bakalaura grādu mākslā ­ esmu tekstilmāksliniece­­ , man bija interese „kāpt augstāk” un iegūt arī maģistra grādu. Nolēmu sevi izaicināt, apgūstot tieši grafisko dizainu. Mani interesēja grafika, un jau ilgāku laiku nelika mieru ideja par latgaliešu ābeces izveidi, kuru varētu realizēt tieši caur izvēlēto studiju programmu,” stāsta Ieva.

Studente atklāj, ka ideja konkrētajam maģistra darbam radās pirms diviem gadiem, kad viņas meita sākusi izrādīt interesi par burtiem un alfabētu. „Pirmkārt, gribējās, lai varu meitai mācīt ābeces gudrības valodā, kuru lietojam, sazinoties ikdienā. Otrkārt, gribējās popularizēt latgaliešu valodu un dot savu ieguldījumu senvārdu celšanai gaismā. Var teikt, ka tas bija sapnis, kuru palaidu Visumā, nemaz nedomājot, ka tik ātri viss notiks, lai varu to realizēt caur maģistra darbu,” saka Ieva, uzsverot, ka, veicot pētījumu, viņai ir būtiski noskaidrot, vai cilvēkiem (vecākiem) ir interese mācīt bērniem latgaliešu valodu, vai tāda ābece būtu vajadzīga un lietderīga.
„Tā kā izstrādāšu ābeces dizainu, ir svarīgi noskaidrot, kādām dizaina īpašībām cilvēki pievērš vislielāko uzmanību, kādu lomu dizains un zīmējumi spēlē grāmatas izvēlē, ko vecāki gribētu redzēt grāmatā, kuru apgūs kopā ar bērnu.”

Ieva atzīst, ka grāmatām viņas dzīvē ir liela nozīme: „Jau no bērnības daudz lasu. Grāmatas atver jaunu pasauli, sniedz zināšanas, palīdz atslābt pēc saspringtas dienas, izklaidē un reizēm arī krietni uzmundrina – atver, izlasi tieši tos vārdus, kurus vajadzēja dzirdēt konkrētajā mirklī. Patīk dzeja, autobiogrāfijas, un viss, kas ir par mākslu, vēsturi un kultūru.”

Ļoti liela nozīme Ievas dzīvē ir arī latgaliešu valodai. „Pirmkārt, tā ir mana identitāte – latgaliete. Tās ir manas saknes. Tā ir valoda, kuru mīļuprāt izmantoju saziņā katru dienu. Tā ir valoda, kas atsauc atmiņā mīļos vecvecākus, kuri ļoti skaisti runāja latgaliski – ar daudziem senvārdiem, kurus tagad zina retais,” stāsta Ieva. „Laikā, kad notiek strauja globalizācija, gribas paturēt kaut ko tīru un savu. Man tā ir valoda. Gribas senvārdus izvilkt kā no pūra lādes un mācīt tos arī nākamajām paaudzēm, vārdu pa vārdiņam, lai valoda ir dzīva.”

Ja arī Tev ir savs viedoklis saistībā ar grāmatu grafisko dizainu latgaliešu valodas apguvei pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, tad aizpildi aptaujas anketu: TE

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Foto no I. Širiņas personīgā arhīva

 

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.