Pētniecības pieteikuma "Zilā māla resursu apzināšana Latgales ezeros un to izmantošanas iespēju pamatojums, (1.1.1.2/VIAA/1/16/131)" ietvaros noteikta ezera māla labvēlīgā ietekme uz ādu

Otrdiena, 31. marts, 2020
Pētījumā piedalījās 100 brīvprātīgie, kam pirms un pēc ezera māla procedūrām tika veikta aptauja par to ietekmi uz ādu un veselības stāvokli. Pirms pētījuma, ezera māla individuālas nepanesamības vai alerģijas pārbaudei, tika veikts alerģijas tests. 99% respondentiem māla procedūras nav radījušas komplikācijas, simptomu, slimības gaitas paasinājumu vai alerģiskas reakcijas. Tikai viens respondents kā komplikāciju atzīmēja, ka āda pēc māla aplikācijām palikusi sausāka. Brīvprātīgie atzīmēja arī, ka komerciāli nopērkamie māli ir radījušas alerģiskas reakcijas, savukārt ezera māli nē.

97% brīvprātīgo norāda par  māla procedūru labvēlīgo ietekmi uz ādu, 3% norāda, ka uzlabojumu nav. Brīvprātīgie atzīmē, ka  pēc vismaz 10 māla  maskām, tās lietojot ik pēc 3 dienām, āda kļuva gludāka, samazinājās taukainība, poras, pūtīšu daudzums, apsārtums, uzlabojas ādas krāsa, pigmentplankumi kļuva bālāki. Mālu aplikācijas lietojot ikdienas, pēc 10 procedūrām samazinājās celulīts, āda atgūst tvirtumu, kļūst mazāk manāmas striju rētas. Brīvprātīgie atzīmēja, ka māla aplikācijas mazināja niezi un tūsku odu kodumu vietās, veicināja ekzēmas brūces ātrāku sadzīšanu. Respondenti, kas māla maskas 1-2x nedēļā lietoja galvas ādā, atzīmēja, ka matiem samazinājās taukainība un izkrišana.

Ar instrumentāliem testiem, kur piedalījās 30 brīvprātīgie, noteikts, ka lietojot ilgtermiņā ezera māli paaugstina ādas hidratāciju, elastību, samazina transepidermālo ūdens zudumu, nemainot ādas pH.

Pētniecības pieteikuma īstenošanā iesaistītā pēcdoktorante, RTA Pēcdoktorantūras vadošā pētniece

Dr. biol. , Mg. chem. Rasma TretjakovaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.