Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā aizvadīti V pasaules diktāta latviešu valodā rakstīšanas svētki

Pirmdiena, 11. novembris, 2019
9.novembrī Rēzeknē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) tika svinēti īpaši svētki, kas veltīti mūsu dzimtajai latviešu valodai, – Latvijā un visā pasaulē vienlaikus piekto gadu pēc kārtas norisinājās V pasaules diktāts latviešu valodā. Katru gadu diktāta rakstītāju skaits Rēzeknē aug arvien lielāks. Ja pērn diktātu rakstīja 32 dalībnieki, tad šogad – jau 61 interesents. Diktātu rakstīja gan lieli, gan mazi – gan skolēni, gan studenti, gan pieaugušie – dažādu profesiju pārstāvji, apliecinot, ka latviešu valodai viņu dzīvēs ir svarīga loma.

Diktāta rakstīšana – lieliska iespēja pārbaudīt savas zināšanas

Ap 300 vārdu garo diktātu ar virsrakstu „Sēņu diktāts”, kas ir veiksmīgs sēņošanas, interpunkcijas un ortogrāfijas apvienojums, īpaši šim notikumam radīja rakstniece Nora Ikstena. Šogad Rēzeknē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā diktātu lasīja komunikāciju eksperte Iveta Graudiņa, kura diktāta rakstītājus profesionāli izdeva cauri daudzo vārdu un pieturzīmju labirintam. Vēlāk diktāta rakstītājiem bija iespēja piedalīties grafoloģes Anitas Milleres lekcijā „Parunāsim par rokrakstiem”.

 V pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē šogad rakstīja 2054 dalībnieki, kas ir par 25% vairāk nekā pērn. Klātienē 11 Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 819 cilvēki – Rīgā (453), Liepājā (78), Rēzeknē (61), Jēkabpilī (46), Valmierā (41), Jelgavā (29), Daugavpilī (29), Ventspilī (26), Cēsīs (24), Ikšķilē (18) un Bauskā (14), savukārt interneta vietnē raksti.org tika iesniegti 1235 darbi no 27 valstīm.

Kad diktāts bija uzrakstīts, ar īpašām dāvanām no RTA tika sveikti čaklākie diktāta rakstītāji, – Inese Jermakova, Daina Mihailova, Oskars Vasiļjevs un Juris Miņins diktātu rakstīja ceturto reizi, savukārt Larisa Jaudzema – jau piekto reizi. „Diktāta rakstīšana ir lielisks izaicinājums sev, lai atkārtotu un „uzasinātu” savas zināšanas, jo valoda mums katram ir ļoti svarīgs instruments,” saka L. Jaudzema. Savukārt tie, kas pasākumā piedalījās pirmo reizi, atklāja, ka vēlas pārliecināties, vai skolas gados iegūtās zināšanas nav aizmirsušās, kā arī uzsvēra, ka šis ir ļoti labs piedzīvojums, kurā noteikti ir jāpiedalās.

Iepazīst rokraksta noslēpumus

Tā kā šogad RTA pasaules diktāts latviešu valodā tika rīkots jau piekto gadu, tad šajā jubilejas reizē diktāta rakstītājus sagaidīja kāds īpašs pārsteigums – pēc diktāta uzrakstīšanas interesentiem bija iespēja piedalīties lekcijā „Parunāsim par rokrakstiem”. Lektore Anita Millere, kura vairāk kā 15 gadus aktīvi darbojas grafoloģijas jomā, ar savu daudzpusīgo izglītību ir tāda vienīgā grafoloģe Baltijā (ir akadēmiskā izglītība rokraksta analīzē un ekspertīzē (turklāt ir starptautiska pieredze), otra izglītība ir psihoterapijā (apgūta arī neiropsiholoģija, studē kriminālpsiholoģiju)). Piedalījusies grafoloģijas zinātniskajos pētījumos, vadījusi vairāk kā 100 seminārus un lekcijas, sniedz konsultācijas gan privātpersonām, gan juridiskām personām, gan arī procesuālo lietu izmeklēšanā.

A.Millere lekcijā stāstīja par grafoloģijas rašanos, skaidroja astoņus mītus par šo nozari, atklāja, kā tiek veikta rokraksta analīze, ko uzrakstītie burti spēj atklāt par cilvēku u.c. interesantas nianses. „Rokraksts ar 95% precizitāti ataino personas psiholoģisko portretu, tajā skaitā arī seksuālās intereses, novirzes, redz noslieci uz krāpšanos, melošanu, skaudību, aprunāšanu, izšķir emociju ietekmi uz ikdienas lēmumiem, palīdz izprast personas talantus, stiprās un vājās rakstura puses. Jāuzsver, ka rakstīšana ar roku veicina kritisko domāšanu, attīsta loģisko spriestspēju, stabilizē emocijas, veido toleranci, attīsta verbālās prasmes,” atklāja A. Millere.

Par rokrakstu pētniecību klātesošie izrādīja lielu interesi, pēc lekcijas daudzi gribēja individuāli aprunāties ar lektori, lai noskaidrotu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Jāuzsver, ka Jadviga Mežniece no Preiļiem uz Rēzekni bija devusies tieši grafoloģijas lekcijas dēļ. „Par lekciju izlasīju laikrakstā un uzreiz sapratu, ka nedrīkstu palaist garām šo iespēju papildināt savas zināšanas un satikt Anitu Milleri, ar kuru jau iepriekš biju iepazinusies līdzīgā lekcijā Preiļos. Šogad izstrādāju zinātniski pētniecisko darbu, kā tēmu esmu izvēlējusies dažādu talantu atpazīšanu rokrakstā,” stāsta jauniete. „Mans ceļš līdz grafoloģijai sākās pirms nepilniem pieciem gadiem, kad intereses pēc apmeklēju kaligrāfijas nodarbību. Pētot šo tēmu, atklāju metodes esamību, ar kuru pēc rokraksta iespējams noteikt cilvēka raksturu. Mani fascinēja iespēja rokrakstā saskatīt personību. Pagaidām  grafoloģija man ir kā hobijs.”

Liels paldies RTA Studējošo padomei un tās vadītājam Kasparam Miezim par sniegto atbalstu, lai aizraujošā grafoloģijas lekcija varētu notikt V pasaules diktāta latviešu valodā svētkos.

Uz tikšanos nākamajā gadā!

Atgādinu, ka tie, kuri rakstīja diktātu klātienē Rēzeknē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties mēneša laikā (izlabotie darbi būs pieejami RTA Sabiedrisko attiecību nodaļā). Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Informācija par izlaboto darbu tiks nosūtīta katram dalībniekam individuāli.

Paldies visiem diktāta rakstītājiem, kuri bija ieradušies RTA, lai rakstītu diktātu. Ir patiess prieks, ka pirms pieciem gadiem aizsāktā iniciatīva ir kļuvusi par skaistu RTA tradīciju. Šajā pasākumā ir prieks satikt gan tos, kuri diktātu raksta jau otro, trešo vai pat ceturto un piekto reizi, gan arī tos – kas uzdrošinājušies piedalīties pirmo reizi. Paldies jums visiem un uz tikšanos nākamajā gadā!

Inga Kaļva-Miņina, pasākuma koordinatore Rēzeknē

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.
Jautājumus un ierosinājumus sūtiet izmantojot RTA palīdzības dienestu