Iespaidi par prakses laiku Norvēģijā

Trešdiena, 2. oktobris, 2019

[2018.gada maijs.] Ritēja nu jau ceturtais studiju gads. Studiju darbi. Prakse. Atskaites. Gatavošanās. Eksāmeni. Studiju biedri  šo četru gadu laikā jau aktīvi bija piedalījušies Erasmus+ studiju apmaiņas projektos. Gandrīz pabeigts viens dzīves etaps. Pārdomas un apziņa, esmu palaidusi garām interesantu iespēju studēt ārzemēs, visdrīzāk – manai dzīvei nepieciešamo pieredzi.  Vēstule. Ir iespēja piedalīties pēcdiploma prakses mobilitātes projektā Erasmus+ ietvaros. Jaunas pavērtas durvis...

[septembris] Atrasta prakses vieta. Parakstīti līgumi, sakravāts čemodāns, un jau septembra vidū esmu Norvēģijas pilsētā Drammen, kur sākās mana prakses mobilitāte jaunā, bet ļoti perspektīvā uzņēmumā SVENT AS, kas nodarbojas ar ventilāciju sistēmu un centrālo putekļu sūcēju  uzstādīšanu gan privātajā sektorā, gan rūpniecībā, kā arī ar materiālu un iekārtu tirdzniecību. Uzņēmuma praksē ir paveikti vairāk nekā 300 dažāda lieluma projekti, kā arī uz doto brīdi aktīvi piedalās jaunā rajona (Bjørvika) celtniecībā Oslo. Pēdējā gada ietvaros uzņēmums ir paplašinājis savas darbības virzienus – apdares un iekšdarbu pakalpojumu piedāvājuma sektorā un investēšanā citos projektos.

[pēc gada] Šī prakse man sniedza jaunas zināšanas dažādās jomās. Manuprāt, svarīgākais mans ieguvums ir spēja pielāgoties svešā vidē – gan emocionāli, gan fiziski. Protams, uzlabot savas  angļu valodas zināšanas un prasmi izpausties, plānot savus darba uzdevumus, darba laiku, spēju komunicēt un sadarboties. Tika atkārtotas un papildinātas arī grāmatvedības profesionālās zināšanas, prakses laikā apguvu transportlīdzekļu uzskaites kārtošanu un ceļa izmaksu aprēķināšanu, veicu darba stundu uzskaiti darba ņēmējiem, veicu pavadzīmju – rēķinu sagatavi klientiem, dokumentu (čeku, pavadzīmju) arhivēšanu, kā arī nepieciešamo dokumentu iesniegšanu galvenajai grāmatvedei PVN un algu aprēķināšanai. Veicu e-pasta pārbaudi, kā arī papildināju personālvadības zināšanas, veicot personāla atlasi. Kopumā ieguvu jaunu dzīves ritmu, kas, šķiet, man tik ļoti trūka.

Mobilitāte man deva arī iespēju iepazīt Norvēģiju. Tā ir patiešām resursiem bagāta un skaista valsts. Valsts attīstība un dzīves līmenis nav galvenie rādītāji, kas man patiešām lika noprast, ka iedzīvotāji ir laimīgi, – smaids, atsaucība un aktīvs dzīves ritms bija pirmais, kas lika izjust tautas apmierinātību ar savu dzīvi Norvēģijā.

Visiem studentiem iesaku obligāti piedalīties Erasmus+ gan studiju, gan prakses mobilitātes programmās neatkarībā no studiju programmas. Tā ir ne tikai lieliska iespēja iepazīt kādu no pasaules malām, dažādu valsts kultūru, bet arī iegūt jaunas zināšanas, apmācību metodi, darba kultūru un dzīves pieredzi (iespējams arī nelielu šoka terapiju, kas cilvēku padara tikai spēcīgāku) un jauki pavadīt laiku, piemēram, aizbraukt uz citām pilsētām, kāpt kalnos, slēpot u.c.

Praktikante – Jekaterina Čulkova

Studiju programma –  „Ekonomika”, studiju modulis: „Finansu un grāmatvedības vadība”
Nosūtošā augstskola – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija
Mobilitātes valsts – Drammen, Norvēģija

Pieņemošais uzņēmums – SVENT AS
Periods – 12 mēneš

 

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.