RTA tiks demonstrēta filma "Latgalīši Sibirī"

Pirmdiena, 23. septembris, 2019
“Latgalīši Sibirī” ir emocionāla, dinamiska un vēstures faktos balstīta filma par mūsu tautiešiem, kuri uz tālajiem, skarbajiem Sibīrijas plašumiem sākumā devās peļņā, bet vēlāk daudzi, tur dabūjuši zemi, apmetās uz dzīvi. Svešas varas mūsu tautiešus uz Sibīriju izveda arī varmācīgi, daudzi pēc izsūtījuma mājās vairs neatgriezās.

Filmēšanas grupa pašā vasaras vidū divas nedēļas brauca, lidoja, tikās, runāja, pētīja, izbaudīja, diskutēja, atcerējās, iemūžināja.  Latgaliešus, kuri še dzīvo jau trešajā paaudzē, kuri atceras savu mātes valodu, kuri ir tik pat sirsnīgi un viesmīlīgi, uzvedībā līdzīgi mums, Tēvzemē esošiem.

Vai tu zini, ka Irkutskā karaskolu pabeidza cilvēks, kurš parakstījās kā Oskars Kolpaks? Ka Maskavā izdevniecība “Prometejs” izdeva latgaliski Daniela Defo romānu “Robinsons Krūzo”? Ka Tomskā ir tāds rajons Reženka – tur agrāk dzīvoja latgalieši, strādāja kolhozā, klausījās radio raidījumus latgaliski un cīnījās ar samogonkas tirgotājiem? Ka 30 km no pilsētas ir dzeraune Mihailovka, kur izsūtījumā dzīvoja un tur arī nomira izcilais latgaliešu politiķis, rakstnieks un sabiedriskais darbinieks Francis Kemps?

Nē, Sibīrija mums ir tuva zeme! Jo tur dzīvo latgalieši. Tur ir mūsu tautiešu kapi. Tā ir būtiska, neatņemama mūsu vēstures un kultūras teritorija!

 

Jau otro gadu pēc kārtas septembrī varam baudīt latgaliešu dokumentālo kino, raidījumu ciklā “Latgalieši Pasaulē”.

Filmu producēja biedrība “Latgolys Producentu Grupa” ar AS “Latvijas valsts meži” atbalstītās  Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas  Latgales kultūras programmas finansiālu atbalstu. 

Dokumentālo filmu “Latgalīši Sibirī” varēs redzēt 25.septembrī, plkst.18:00 Daugavpilī “Šmakovkas muzejā”, 27.septembrī, plkst. 18:00 un 20:00 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā un citur. Tāpat, filmu gada nogalē plānots demonstrēt Latvijas Televīzijā.

 

“Latgalīši Sibirī” veidošanas komanda:

Režija un moderators: Arnis Slobožaņins

Ideja: Valentīns Lukaševičs

Video, skaņa, montāža: Ivars Utināns

Tehniskais direktors: Juris Linužs

 

Projekta vadītājs: Guntis Rasims

guntis.rasims@gmail.com

T: 29492864Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.