RTA piedalās pasākumā “Latvijas Finiera Zaļā klase”

Piektdiena, 20. septembris, 2019
Izglītojošais pasākums “Latvijas Finiera Zaļā klase”, kas 12. septembrī notika Rēzeknes novada Vērēmu pagasta Sarkaņkalnā, kopumā pulcēja 1200 bērnus no 50 dažādām Latgales reģiona skolām.

Pasākumu organizēja koncerns “Latvijas Finieris” sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži” (LVM) ar mērķi nodrošināt iespēju Latgales reģiona pamatskolas vecuma bērniem informējoši izklaidējošā veidā iepazīties ar mežu apsaimniekošanu un kokapstrādes nozari Latvijā.

Mūsdienās lāzersistēmas izmanto  amatniecības uzņēmumos, dizaina studijās, kokzāģētavās, kokmateriālu ražošanā, saliekamo māju ražošanā utt., kas pierāda šīs tehnoloģijas aktualitāti kokapstrādes nozarē Latvijā un pasaulē. Arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA)  piedalījās AS „Latvijas Finieris” organizētajā pasākumā, kur RTA Lāzercentrs jauniešiem demonstrēja koksnes apstrādes iespējas, izmantojot lāzertehnoloģijas.

Diskusiju un uzskatāmo piemēru apspriešanas laikā ar jauniešiem tika izrunātas šīs tehnoloģijas priekšrocības un trūkumi, peimēram, kā Lāzersistēmas spēj nodrošināt izstrādājumu izmēru precizitāti un atkārtojamību un, ka tā ir bezkontakta apstrāde, kur nav tādu tehnoloģiskā procesa pārpalikumu kā skaidas, līdz ar to ir iespējams paaugstināt produktu kvalitāti un optimizēt ražošanas procesus. Jāpiebilst, ka pasākuma ietvaros arī citi lāzera stara pielietojumi tika pārrunāti kopā ar interesentiem, kur tie aktīvi iesaistījās diskusijās.

Lāzera izmantošana pēc savas būtības ir pakļauta lielam riskam, tāpēc, lai izvairītos no iespējamiem negadījumiem ir jāpārzina daudz vairāk nekā vienkārši to darbības princips, līdz ar to dalībniekiem un to pārstāvjiem (skolotājiem) tika izklāstīts par Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas ERASMUS+ 2.pamatdarbības Stratēģiskās partnerības (KA2) projekta (Nr. 2018-1-LV01-KA202-056957) realizāciju “Lāzerdrošības profesionālo prasmju uzlabošana, izmantojot tiešsaistes apmācību", kas balstās uz interaktīvo multimediju moduļu izmantošanu un kā, piemēram, var tikt izmantots skolās- kā studējamais materiāls, kas skolēniem ļaus ne tikai iegūt jaunas zināšanas par lāzerdrošību, bet arī pilnveidot savas prasmes fizikas nozarē.

Šogad “Latvijas Finiera Zaļā klase” Sarkaņkalnā tika rīkota pirmo reizi. Kā atzīst ”Latvijas Finiera” padomes loceklis Jānis Staris: “Sapratām, ka ir pienācis laiks “Zaļo Klasi” transformēt jaunā formātā. Kopā ar kolēģiem no LVM radījām izglītojošu pasākumu, kas orientēts tieši uz Latgales reģionu, kur līdz šim šādi pasākumi nav notikuši. Tagad Latgales bērniem vairs nav pus diena jāpavada autobusā, lai uzzinātu par meža apsaimniekošanu un kokapstrādes nozari Latvijā.”

Kopumā “Latvijas Finiera Zaļā klases” pasākumu ar savu dalību atbalstīja: SIA “Ošukalns”, SIA “Latgran”, SIA “VMF Latvia”, SIA “Sodra Latvia”, IK “Latgales galdnieks”, Valsts meža dienests, Zemkopības ministrijas Meža departaments, Meža konsultāciju pakalpojumu centrs, biedrība “Zaļās mājas”, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, asociācija “Latvijas Mēbeles”, Latvijas neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija, meža īpašnieku biedrība “Meža konsultants”,  LVMI “Silava”, LLU Meža fakultāte, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, Ogres tehnikums, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija.

Antons Pacejs,

RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra laborantsRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.