Ar unikālas metodikas palīdzību ārzemnieki RTA MIC izgaršoja latviešu valodu

Otrdiena, 20. augusts, 2019

 

 

 

         

Apvienojot Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) docētāju ekspertīzi latviešu valodas mācīšanā, pārtikas pārstrādē un mediju studijās, RTA Mūžizglītības centrs (MIC) ar Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) finansiālu atbalstu no 9. līdz 18. augustam īstenoja starptautisku latviešu valodas un kultūras vasaras skolu „Izgaršo latviešu valodu”. Tās norises laikā vasaras skolas dalībnieki apguva latviešu valodas pamatus, paši gatavoja latviešu virtuves un Latgales kulinārā mantojuma ēdienus, kā arī iepazina Latgali, viesojoties vairākos tūrisma objektos.

Apvienojot labāko praksi dažādās jomās

Vasaras skola, kurā latviešu valodas apguve ir apvienota ar kulinārajām un mediju studiju meistardarbnīcām, RTA tika rīkota pirmo reizi. Tajā piedalījās astoņi dalībnieki no Uzbekistānas, Ukrainas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Čehijas un Meksikas. VIAA dalībai latviešu valodas vasaras skolā ārvalstu studentiem un akadēmiskajam personālam piedāvāja saņemt stipendijas, – šoreiz tās saņēma seši dalībnieki, kas tika atlasīti 90 pieteikumu konkurencē.

Projekta vadības darbu veica RTA MIC vadītāja Dr. philol. Karīne Laganovska un RTA MIC starptautiskās tālmācības un mūžizglītības projektu koordinatore Margarita Graičonoka. RTA docētāji Dr. philol. Antra Kļavinska, Dr.sc.comm. Sandra Murinska, Mg.soc.sc. Inese Silicka un B.soc.sc. Samanta Gaile sniedza dalībniekiem labākās zināšanas un prasmes vasaras skolas jomās. Projektā līdzdarbojās RTA studentes Laine Riekstiņa, Laura Stūris, Amanda Dzērvīte, Dana Gricika un Santa Zunda.

Katra diena vasaras skolā sākās ar latviešu valodas un kultūras nodarbībām un turpinājās virtuvē RTA Studiju inovāciju centrā. Izmantojot tehnoloģiskās kartes latviešu valodā un praktiski pielietojot nodarbībās iegūtās valodas zināšanas, vasaras skolas dalībnieki gatavoja dažādus latviešu un latgaliešu ēdienus, piemēram, skābeņu zupu, pelēkos zirņus, sieru ar ķimenēm, klimpas u.c., kā arī speciāli Rēzeknei RTA radīto pērļu grūbu recepti – grubotto.

Radošajās darbnīcās „Mediju satura veidošana” vasaras skolas dalībnieki turpināja apgūt latviešu valodu, iepazīstot mūsu reģiona mediju vidi (laikrakstus un televīziju), kā arī centās iemūžināt savu pieredzi vasaras skolā, veidojot animācijas un video latviešu valodā.

Izgaršojot Latgali

Strādājot ar devīzi „Izgaršo latviešu valodu”, nav iespējams neiekļaut aktivitātes, kas ārzemju viesiem ļautu labāk iepazīt un arī izgaršot Latgali. Tieši ar tādu mērķi vasaras skolas dalībniekiem tika piedāvāta kultūras programma, lietojot latviešu valodu praktiskos uzdevumos. Ekskursijā un orientēšanās spēlē bija izzināta Rēzekne un RTA.

Izmantojot izdevību, vasaras skolas dalībnieki devās uz starptautisko Baltijas valstu īsfilmu kinofestivālu „Open Place 2019” un noskatījās Latvijas studentu radītās īsfilmas. Pašu rokām tika izcepta un notiesāta garda maize Viļānu novada Dekšāres pagastā kopā ar saimnieci Astrīdu no biedrības „Latgales tradicionālās kultūras centrs „Latgaļu sāta”” un izpētīta saimniecība „Obelisk Farm”. Latviešu un latgaliešu melodijas tika izspēlētas Gunāra Igauņa senlaiku mūzikas instrumentu muzejā Latgalē, bet vēsture un senie amati tika iepazīti Ludzā un Ludzas Amatnieku centrā.

Rezultāti un idejas turpmākajam darbam

Vasaras skola „Izgaršo latviešu valodu” bija lieliska pieredze ne tikai tās dalībniekiem, bet arī komandai, kas nodrošināja tās īstenošanu.

No vienas puses tas bija izaicinājums strādāt tik daudzveidīgā un multikulturālā vidē, bet no otras puses – unikāla iespēja mācīties pielāgoties apstākļiem un gūt jaunas zināšanas pašiem. Protams, vasaras skolas dalībnieku iegūtās latviešu valodas un kultūras zināšanas ir nozīmīgākais sasniegums, tomēr patiesi priecē arī dalībnieku pozitīvās atsauksmes un turpmākās sadarbības iespējas starp RTA pārstāvētajām augstskolām.

Margarita Graičonoka,

RTA MIC starptautiskās mūžizglītības un tālmācības projektu koordinatore

 

Māra Justa un vasaras skolas īstenotāju fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.