Latgales vidusskolēni pirmoreiz pilnveidos medijpratību vasaras nometnē

Otrdiena, 13. augusts, 2019

                                                                 

 

No 21. līdz 22. augustam Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) notiks medijpratības vasaras nometne Latgales vidusskolēniem un skolotājiem „Eksperts medijpratībā jeb jaunietis jaunietim par medijpratību”. Nometne tiek organizēta sadarbībā ar Kultūras ministriju.

Divu dienu laikā vidusskolēni un skolotāji piedalīsies teorētiskās un praktiskās nodarbībās, lai iegūtu un pilnveidotu zināšanas medijpratības jautājumos. Nodarbības vadīs akadēmiskās vides pārstāvji – Vidzemes Augstskolas docente Agnese Dāvidsone, Latvijas Drošāka interneta centra izglītības darba vadītāja Liene Valdmane, kā arī Latvijas Universitātes komunikācijas zinātnes doktorants un žurnālists Raivis Vilūns. Vidusskolēni uzzinās medijpratības nozīmi ikdienā un informācijas patēriņā, apgūs praktiskus ieteikumus medijpratības pilnveidošanai, noskaidros žurnālistikas funkcijas un atšķirību no cita veida informācijas sniedzējiem, attīstīs kritisko domāšanu attiecībā uz informācijas izvērtēšanu, piedalīsies simulācijas spēlēs un izstrādās rīcības plānu medijpratībā izglītojošu aktivitāšu īstenošanai vidusskolās.

Savukārt Latgales vēstniecības „GORS” Mārketinga nodaļas vadītāja Edīte Husare dalīsies savā pieredzē no mediju lietotāja un satura radītāja aspekta, jo „GORS” var lepoties ar apjomīgu sekotāju skaitu sociālajā medijā Facebook – tie ir gandrīz 10 000. Tas savukārt arī nozīmē izaicinājumus un lielu uzkrātu pieredzi pārdomāta un saistoša satura veidošanai digitālā vidē.

Nometnei paredzēts turpinājums jeb rezultāts – vidusskolēni organizēs medijpratību veicinošu pasākumu vai aktivitāti savā pārstāvētajā vidusskolā. Šāda pieeja medijpratības apguvē tiek izmantota, jo jaunieši uzticas saviem vienaudžiem, tādējādi nereti viens otru spēj uzrunāt efektīvāk un ieklausās cita viedoklī. Tādā veidā arī tiks nodrošināts, ka vasaras nometnē apgūtās medijpratības zināšanas tiks nodotas tālāk vēl plašākam jauniešu lokam.

Nometnes organizatore Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā docente Sandra Murinska informē, ka medijpratību veicinošs pasākums šādā formātā – nometne un pēc tam skolēnu organizēts pasākums savā skolā – Latgalē tiek organizēts pirmo reizi. Joprojām skolēniem ir nepieciešams atgādināt par informācijas lietošanas paradumiem, jo šī vecuma grupa ir aktīvi sociālo mediju lietotāji un ir pakļauti manipulācijai ar informāciju. „Jauniešu un pedagogu izglītošana medijpratībā vienmēr ir bijusi viena no Kultūras ministrijas prioritātēm. Gada sākumā Izglītības attīstības centra diskusijā no izglītības darbinieku puses izskanēja ideja, ka jauniešu medijpratības stiprināšanai piemērots veids būtu vasaras nometne. Kultūras ministrija sadzirdēja un attīstīja šo ideju, pieaicinot sadarboties Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju kā vienu no Latgales zināšanu centriem. Šoreiz pieejamā finansējuma dēļ fokusējāmies uz Latgales skolēnu auditoriju, ņemot vērā informatīvās vides riskus pierobežā. Taču ceram, ka nākotnē līdzīgs pasākums varētu notikt arī citviet Latvijā,” norāda Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas eksperte Klinta Ločmele.

Nometnē piedalīsies jaunieši no astoņām Latgales vidusskolām – Aglonas vidusskolas, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas, Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas, Baltinavas vidusskolas, Kārsavas vidusskolas, Zilupes vidusskolas, Ludzas pilsētas ģimnāzijas un Krāslavas Valsts ģimnāzijas. Pēdējās piecas no tām atrodas pierobežā.

Šis ir jau trešais Kultūras ministrijas un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas sadarbības pasākums Latgales iedzīvotāju medijpratības veicināšanai. 2017. gadā sadarbībā ar British Council Rēzeknē norisinājās konference „Pierobeža un (ne)sasniedzamie: pedagogu un žurnālistu loma medijpratības stiprināšanā” un medijpratību veicinošs radošais seminārs skolu jauniešiem „365 dienas ar masu medijiem”.

RTA docente Sandra Murinska

e-pasts: sandra.murinska@rta.lvRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.