Mārtiņdiena

Otrdiena, 10. Novembris
10. novembrī savu vārdadienu Latvijā svin 12838 Mārtiņi. Mēs, visa lielā RA komanda, varam lepoties, ka 11 no viņiem mācās tieši mūsu augstskolā. Viņi ir vārda brāļi arī Latvijas slavenākajiem Mārtiņiem – Mārtiņam Braunam, Mārtiņam Rītiņam, Mārtiņam Cipulim, Mārtiņam Freimanim un daudziem citiem.

Vārds Mārtiņš ir cēlies no vārda Martins, kas nozīmē – veltīts Marsam, kareivīgs.

Visi saka, visi saka:
Mārtiņdiena, Mārtiņdiena!
Kad varētu Mārtiņdienu
Aiz ausīm noturēt!

(LD 30231)

Ja vēlaties nosvinēt Mārtiņdienu pēc senajām latviešu tradīcijām, tad šajā dienā miniet mīklas draugu un radu lokā vai ejiet čigānos. Tā būs lieliska iespēja apciemot dažādas mājas, iepērt šo māju ļaudis un visiem kopā izdziedāties, izdejoties un izlēkāties. Ja tomēr vēlaties svinēt svētkus mūsdienīgi, tad pagatavojiet kaut ko garšīgu un dodieties uz tirgu pārdot savus kulinārijas brīnumus. Tā jūs iepriecināsiet gan apkārtējos, gan līdz ar to arī sevi!

Taču, neskatoties uz to, kā jūs izvēlaties svinēt Mārtiņdienu, jums šodien kā īstiem latviešiem galdā jāceļ plāceņi, medus, alus, dažādi gaļas ēdieni un, protams, Mārtiņdienas gaiļa cepetis. Te būs viena mūsdienīga recepte:

Nomizo 3 ābolus, attīri no sēkliņām, sagriez gabalos. Sajauc ābolus ar rozīnēm un divām ēdamkarotēm medus. Klāt pievieno 1 tējkaroti čili piparu, 1 zariņu sasmalcināta rozmarīna un 1 daiviņu sasmalcināta ķiploka. Vienu zariņu rozmarīna un 3 daiviņas ķiploka sasmalcini, sajauc kopā ar čili, vienu ēdamkaroti izkausēta sviesta un apsmērē vistu gan no iekšpuses, gan ārpuses. Pildi vistu ar āboliem, aizsien ar diegu, lai pildījums neizbirst. Sakarsē cepeškrāsni līdz 170 grādiem un liec pildīto vistu cepties aptuveni 1,5 – 2 h.

Mārtiņa dienā ikviens no mums var kļūt par sinoptiķi, jo šī ir lieliska diena laika pareģojumiem:

  • ja Mārtiņdiena jauka un skaidra, tad ziemā būs liels sals,
  • ja Mārtiņdienā sniegs uz jumtiem, būs gara ziema,
  • ja Mārtiņdienā salst, tad ap Ziemassvētkiem būs silts laiks.

Neprecētās meitenes, Mārtiņdienas naktī jums ir iespēja sapnī ieraudzīt savu topošo vīru! Kā? Pirms gulētiešanas ir ieteicams nomazgāt seju, bet to nenoslaucīt. Topošais vīrs sapnī atnāks ar dvieli pār plecu.

Kas dimd, kas rīb
Ap istabiņu?
Mārtiņa gailīši
Dancīti veda,
Mārtiņa vakaru
Gaidīdami.

(LD 30213)

 

 

Izmantotā literatūra:

Olupe, E. (1992). Latviešu gadskārtu ieražas. Rīga: Avots, 281. – 292. lpp.

Siliņš, K. (1990). Latviešu personvārdu vārdnīca. Rīga: Zinātne, 233.lpp.

Personvārdu datu bāze.http://www.pmlp.gov.lv/sakums/statistika/personvardu-datu-baze/, sk. 08.11.2015.

Mikanovska, S. (2013). Mārtiņdiena: Tradīcijas, ticējumi, laika pareģošana un ēdienu receptes. http://www.radio1.lv/jekabpili/sabiedribas-zinas/item/9455-martindiena-tradicijas-ticejumi-laika-paregosana-un-edienu-receptes.html, sk. 08.11.2015.

Latviešu tautas dziesmas.http://latviandainas.lib.virginia.edu/, sk. 08.11.2015.

Ar āboliem pildīts vistas cepetis. http://apollo.tvnet.lv/zinas/ar-aboliem-pilditas-vistas-cepetis/539047, sk. 09.11.2015.

Beatrise Jakobsone,

RA studiju programmas „Filoloģija” 1. kursa studenteRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368;
RTA paziņojums par personas datu apstrādi. Jautājumus un ierosinājumus sūtiet izmantojot RTA palīdzības dienestu