Studijas RTA – solis pretī nākotnes profesijai

Otrdiena, 2. Jūlijs
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) profesionālā bakalaura studiju programmas „Sociālais darbs un sociālā rehabilitācija” pirmā izlaiduma absolvente Sabīne Līce strādā Alūksnes novada Sociālajā dienestā. Prakšu laikā viņa sevi pierādīja kā kompetentu topošo sociālo darbinieci, un šī gada pavasarī saņēma darba piedāvājumu Alūksnes novada Sociālajā dienestā, kur strādā arī pēc akadēmijas absolvēšanas. Sabīne stāsta par studiju laiku RTA un izvēlēto profesiju.

Kā atklāj Sabīne, tad studēt studiju programmā „Sociālais darbs un sociālā rehabilitācija” nolēmusi, pateicoties saņemtajām labajām atsauksmēm par akadēmiju, pasniedzējiem un arī par Rēzeknes pilsētu. „Pēc divu gadu būšanas Rīgā, kur ir nemitīga steiga, liela cilvēku drūzma, studēšana Rēzeknē likās labs variants. Tālāk bija jālemj, kādu studiju programmu apgūt. Pirms studijām priekšstats par sociālo darbu bija neliels, zināju, ka tā ir viena no palīdzošajam profesijām, un arī man vienmēr ir paticis palīdzēt līdzcilvēkiem, tāpēc izlēmu par labu tieši šai profesijai. Papildus vēlmi apgūt tieši šo profesiju deva tas, ka šī ir starptautiska programma sadarbībā ar Šauļu universitāti, līdz ar ko paveras jaunas prakses iespējas, jaunu zināšanu apguve un iespēja salīdzināt, kā ir citur un kā – Latvijā,” stāsta Sabīne.

Atceroties studiju laiku, Sabīne atklāj, ka gluži tāpat kā lielākajai daļai studentu, kas nav vietējie, arī viņai atmiņā paliks dzīve dienesta viesnīcā: „Tā ir sava veida iespēja kļūt patstāvīgākiem, tikt pašiem galā ar dažādām situācijām. Protams, jāuzslavē Studējošo padome, kas regulāri rīkoja dažādus pasākumus, lai studentiem būtu iespēja atpūsties no saspringtā studiju procesa. Atmiņā noteikti paliks arī studijas, jo pasniedzēji centās dažādot mūsu darba procesu, vadot ne tikai teorētiskas nodarbības, bet arī dažādas mācību ekskursijas, praktiskās nodarbības, veicinot mūsu dalību arī konferencēs, pašiem gatavojoties un uzstājoties. Protams, atmiņā paliks prakses Lietuvā, jo šī ir starptautiska studiju programma, kas tiek īstenota, sadarbojoties ar Šauļu universitāti. Šīs prakses bija kā mazās brīvdienas.”

„Pasniedzēji Šauļos bija ļoti pretimnākoši, labprāt pavadīja uz prakses vietām, palīdzēja veidot komunikāciju ar darbiniekiem prakses vietās, kā arī pastāstīja, ko ir vērts aplūkot Šauļos, lai mūsu pavadītais laiks būtu pilnvērtīgs, iespaidiem bagāts. Prakses vietās bija iespēja darboties arī praktiski, piemēram, dienas centrā personām ar garīga rakstura traucējumiem varējām kopā ar centra apmeklētājiem veidot apsveikuma kartītes, piedalīties orķestra mēģinājumos. Kad mācījāmies 3. kursā, braucot uz Šauļiem, jau varējām palīdzēt jaunāko kursu studentiem, kas uz turieni devās pirmo reizi. Būtībā šāda sadarbība ir liels bonuss. Tā ir iespēja redzēt, kā sociālais darbs tiek organizēts mūsu kaimiņvalstī, aizgūt kādas idejas, ko ieviest pie mums,” atklāj Sabīne.

Pateicoties tam, ka Sabīne sevi labi parādīja prakses laikā, viņa saņēma darba piedāvājumu Alūksnes novada Sociālajā dienestā. „Liels pluss šai darba iespējai bija tas, ka studiju laikā notiekošās prakses gandrīz vienmēr varēju veikt savā dzīvesvietā un tur esošajā Sociālajā dienestā, līdz ar ko tur strādājošie jau zināja, ka drīz vien augstskolu būs absolvējis jauns sociālā darba speciālists. Šobrīd strādāju par sociālo darbinieku laukos – trīs pagastos. No vienas puses – darbs ir vieglāks, jo cilvēku laukos ir tik, cik viņu ir, bet no otras puses – sociālajam darbiniekam lauku teritorijā ir jāveic darbs ar visām mērķgrupām, gan ar pabalstu piešķiršanu, gan sociālo pakalpojumu piešķiršanu. Esmu ļoti pateicīga Alūksnes Sociālo lietu pārvaldes kolēģēm, kuras man nekad neatsaka padomu un palīdzību, jo šo trīs mēnešu laikā neesmu vēl uzkrājusi gana lielu pieredzi, lai visas situācijas atrisinātu pati. Ir lietas, kuras apgūst tikai ar laiku, un, protams, nemitīgi kaut kas mainās un uzlabojas.”

Runājot par savu izvēlēto profesiju, Sabīne stāsta, ka, lai būtu labs darbinieks šajā jomā, ir jāatceras dažas lietas: „Pirmkārt, nevajag nest darbu uz mājām, problēmas un uzdevumi, kas dienas laikā bija jārisina, jāatstāj kabinetā, jāprot norobežot mājas un darbu. Otrkārt, uzklausot klienta problēmu, nevajadzētu viņā radīt sajūtu, ka viņš ir vainīgs, ka tā ir sanācis. Reizēm nelabvēlīgu iznākumu ietekmē kādi citi apstākļi. Protams, mums ir jāseko dažādiem likumiem un noteikumiem, izvērtējot klienta situāciju, līdz ar ko jāprot izvērtēt, vai klienta situācija ir tāda, kā viņš to pasniedz. Bet vispār – galvenais ir, lai šis darbs patiktu, tad tas arī tiks kvalitatīvi veikts un sniegs gandarījumu.”

Sabīne uzsver, ka studijas RTA ir lieliska izvēle, ja negribas Rīgas drūzmu, turklāt te ir ļoti pretimnākoši pasniedzēji, arī piedāvāto studiju programmu klāsts ir plašs. Tāpat Sabīne uzteic to, ka RTA saviem studentiem piedāvā arī daudzpusīgas iespējas aktīvi darboties ārpus studijām, jo te savu aizraušanos var atrast gan tie, kam patīk sports vai teātris, gan tie, kam patīk dejošana vai dziedāšana.

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa

 

Foto no S. Līces personīgā arhīva

 

 



Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368;
RTA paziņojums par personas datu apstrādi. Jautājumus un ierosinājumus sūtiet izmantojot RTA palīdzības dienestu