Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā zinātnieki diskutē par poļu un latviešu kultūras saitēm

Piektdiena, 14. jūnijs, 2019
13. un 14. jūnijā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) notika starptautiskā zinātniskā konference „Inflantieši: latviešu un poļu literatūras, valodas un kultūras sakari 19. un 20. gadsimtā”.

Konferenci sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju organizēja Polijas Zinātņu akadēmijas Slāvistikas institūts, Belostokas Universitātes filoloģijas pētījumu katedra „Austrumi – Rietumi” un Lukaša Gurņicka vārdā nosauktā Podlasijas bibliotēka Polijā.

Konferences dalībniekus uzrunāja RTA rektore, profesore Iveta Mietule, uzsverot, ka ikviena zinātniskā konference, kas notiek akadēmijā, ir ar pievienoto vērtību. „Mēs esam gandarīti, ka šī konference notiek tieši mūsu akadēmijas telpās, pulcējot Latgales pētniekus no Polijas, Lietuvas, Latvijas un Ukrainas. Zīmīgi, ka izvēlētās darba valodas ir poļu un latviešu, jo tieši savā dzimtajā valodā katrs zinātnieks var izteikties vispilnvērtīgāk, atklāt savu pētījuma tēmu dziļāk, kā arī akcentēt valodu kā nezūdošu vērtību,” pauda I. Mietule.

Pārstāvji no Polijas pateicās par ieguldījumu konferences rīkošanā un norādīja uz ciešo vēsturisko saikni starp abām valstīm, sadarbību ar Rēzekni, akcentējot, ka pilsētā darbojas Rēzeknes valsts poļu ģimnāzija. Konferencē dažādu valstu zinātnieki diskutēja par latviešu un poļu literatūras, valodas un kultūras savstarpējo ietekmi, meklēja saskares punktus abu tautu kultūrā, folklorā un literatūrā, īpašu uzmanību veltot Latgales kultūrai.

Konferences otrajā dienā tās dalībnieki apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju un devās uz Viļāniem, kur iepazinās ar izcilajai poļu izcelsmes pētniecei Stefānijai Uļanovskai veltītu ekspozīciju Viļānu novadpētniecības muzejā, tikās ar mariāņu tēvu Benediktu (Rinaldu Stankēviču), apmeklēja ar S. Uļanovskas darbību saistītas Viļānu kultūrvietas. Konferences noslēgumā tās organizatori apsprieda iespēju nākamo inflantiešiem veltīto konferenci 2020.gadā organizēt Polijā.

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa

M. Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.