Lūznavas muižā apskatāma RTA dizaina studiju programmu studentu darbu izstāde „Digitālais eksperiments dizainā II”

Pirmdiena, 13. maijs, 2019
Digitālās mākslas projekts EUCIDA (European Connections in Digital Arts – EUCIDA) ir platforma starpdisciplināriem eksperimentiem, pētniecībai, kopīgu netradicionālu ideju attīstīšanai, jaunu darbu radīšanai arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studentiem. Tieši EUCIDA digitālās mākslas simpozijā 15. maijā Lūznavas muižā tiks atklāta RTA studentu darbu izstāde „Digitālais eksperiments dizainā II”.

Projekta sākumposmā izzinošas lekcijas studentiem par lāzertehnoloģiju rašanās pirmsākumiem un aktualitātēm mūsdienās vadīja prof. PhD. Ļubomirs Lazovs no Bulgārijas, RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra (FPLPC) vadošais pētnieks ar 40 gadu ilgu materiālu lāzerapstrādes pieredzi, publikāciju autors un disertāciju vadītājs. FPLPC vadītājs Dr.phys. Pāvels Narica studentiem izskaidroja lāzertehnoloģiju pielietojuma lomu daudzās mūsdienu tautsaimniecības nozarēs.

RTA profesionālā maģistra studiju programmas „Dizains”, profesionālā bakalaura studiju programmas „Interjera dizains”, kā arī pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” studenti, docētāju – RTA FPLPC laborantu Antona Paceja, Imanta Adijāna, Kristiāna Geršebeka un Aleksandra Okuņeva, studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” direktores Silvijas Mežinskas un studiju programmas „Interjera dizains” direktores Diānas Apeles – vadībā kā pagājušajā gadā, tā arī šogad gada griezumā eksperimentēja digitālās mākslas jomā, galarezultātā tika izstrādāti mākslinieciski funkcionāli gaismas objekti, tērpu un aksesuāru dizaina risinājumi. Izmantojot lāzerapstrādes tehnoloģijas, docētāju vadībā tika veikti dažādi eksperimenti ar daudzveidīgiem materiāliem – plastikātiem, koksni, papīru, plastmasu, putuplastu, stiklu un tekstildrānām. Galarezultātā izstrādātie darbi tika veidoti kā projekti, kā eksperimentāls process, veicot idejas teorētisku izpēti, lietojot grafiskās datorprogrammas.

Izstādē Lūznavā skatāmi apģērbu un aksesuāru dizaina eksperimentālie rezultāti materiālā: tekstildrānu, ādas lāzergriešana, 3D druka, kas papildina gan dekoratīvu, gan funkcionālu tērpu kompozicionālo risinājumu. Tāpat izstādē skatāmi bakalaura studiju programmas „Interjera dizains” studentu dizainētie gaismas objekti – gan grīdas gaismekļi, gan galda lampas, gan iekaramie gaismas ķermeņi, kas būs kā papildinājums viņu izstrādātajam diplomprojektam interjera dizaina jomā. Gaismas objektu izstrādē galvenokārt kā izejmateriāls tika izmantots plastikāts (akrils) baltā, melnā un caurspīdīgā krāsā un no koksnes materiāliem – saplāksnis dabīgā tonī. Visus projektā iesaistītos RTA dizaina studiju programmu studentus un docētājus vienoja eksperimentētāja gars – gan dizaina jomā inženieriem, gan lāzertehnoloģiju jomā dizaineriem. Nezināmā apgūšana ir sava veida mākslas un zinātnes sintēze. Kāpēc lai tā arī šogad nebūtu digitālā māksla?

Izstādē skatāmi Everitas Žukas, Guntas Salmanes, Ilzes Mežinskas, Ingas Laizānes-Šarovas, Vinetas Jogures, Kristas Pavāras, Zelmas Kačkānes, Natālijas Brokānes, Santas Cabuļevas, Zaigas Protizānes, Sandras Zāģeres, Sabīnes Kārkliņas un Marijas Spruktes darbi.

RTA studentu darbu izstāde „Digitālais eksperiments dizainā II” Lūznavas muižā aplūkojama līdz 11. jūnijam. 

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.