RTA studenti iegūst godalgas Pleskavas Dizaina festivālā

Piektdiena, 3. maijs, 2019
Pskov Design Festival (PDF) ir starptautiska jaunrades platforma profesionālai izaugsmei un pieredzes apmaiņai. Ikgadējais pasākums tiek rīkots Pleskavā (Krievija) kopš 2014. gada. Tā galvenais mērķis ir sniegt ikvienam iespēju radoši izpausties, demonstrēt un realizēt savas dizaina ambīcijas, kā arī nodibināt jaunus kontaktus profesionālajā vidē.

No 11. līdz 13. aprīlim Pleskavā norisinājās 5. starptaustiskais dizaina festivāls „PDF”, ko ik gadu rīko Pleskavas Valsts universitātes Izglītības un dizaina tehnoloģiju fakultāte. Pasaules līmeņa mākslinieku lekcijas, meistarklases un praktikumi, kā arī plakātu akcija “Vienlīdzība un divpolaritāte” (Равенство и двуполярность) apvienoja dalībniekus no Pleskavas, Pēterburgas, Komsomoļskas pie Amūras, Murmanskas, Ņižņijnovgorodas, Rēzeknes, Vitebskas un Doņeckas.

Festivāls tika atklāts 11. aprīlī Studentu iniciatīvu centrā. Viesus no Pēterburgas, Vitebskas, Polockas, studentus no Pleskavas Valsts universitātes un citām Pleskavas izglītības iestādēm sveica Izglītības tehnoloģiju un dizaina fakultātes dekāne Irīna Vitkovska (Ирина Витковская) un Dizaina un materiālu apstrādes tehnoloģiju katedras vadītāja Veronika Kučerovska (Вероника Кучеровская). Festivāls notika jau piekto reizi. Šajā laikā ievērojami paplašinājusies tā ģeogrāfija: dalībnieki no Doņeckas, Polockas un Vitebskas (Baltkrievija), Rēzeknes, Murmanskas, Ņižņijnovgorodas, Pleskavas, Komsomoļskas pie Amūras priecēja ar saviem darbiem. Festivāla žūrijas sastāvā bija arī RTA lektore Diāna Apele.

Laika gaitā ir izveidojušās tradīcijas. Ļoti svarīga festivāla iezīme ir vadošo dizaineru lekciju un meistarklašu apvienojums, iespēja radoši darboties komandā, parādīt savu individuālo radošumu, apmainīties ar pieredzi, kā arī apspriest projektus.

Festivāla pirmā diena tradicionāli sākās ar starptautiskās grafikas izstādes “Graphics 2019” atklāšanu. Izstādē piedalījās Pleskavas Valsts universitātes pasniedzēji: Lilija Momotova (Лилия Момотова), Nikolajs Zaharovs (Николай Захаров), Veronika Kučerovska (Вероника Кучеровская), Igors Makejevs (Игорь Макеев), Vitebskas Valsts tehnoloģiju universitātes: Natālija Abramoviča (Наталья Абрамович) un Tatjana Lucejkoviča (Татьяна Луцейкович); Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas: Diāna Apele un viņas profesionālā maģistra studiju programmas “Dizains” 1. kursa studentes  Ilze Mežinska, Margarita Romančenko, Elva Kājiņa un programmas absolventes Ina Treiliņa, Viktorija Loktionova, Daina Dzerkale, Sanktpēterburgas Mākslas skolas: Aleksejs Pazgaļevs (Алексей Пазгалев).

Festivāls turpinājās ar atklātajām lekcijām. Aleksejs Pazgaļevs, dizaineris, Krievijas Mākslinieku savienības biedrs, Dizaina nodaļas vadītājs N.Rēriha Sanktpēterburgas mākslas skolā, iepazīstināja klausītājus ar dažādiem kafejnīcu, bāru, restorānu interjera projektēšanas aspektiem. Krievijas Mākslinieku savienības locekļa, N.Rēriha Sanktpēterburgas mākslas skolas Dizaina nodaļas pasniedzēja Vjačeslava Škurko (Вячеслав Шкурко) lekcija bija veltīta kirilicas rakstībai.

Saskaņā ar festivāla programmu pēc tam notika projektu seminārs. Šogad tas bija veltīts ielu svētku rīkošanai. Darbs komandās ilga piecas stundas. Katrā komandā piedalījās dažādu mācību iestāžu pārstāvji no Pleskavas, Vitebskas un Pēterburgas. Studenti un skolēni ar aizrautību strādāja pie saviem projektiem: skicēm un telpiskiem maketiem, prezentēja un apsprieda darba rezultātus.

            Festivāla pirmā diena noslēdzās ar plakātu izstādes-konkursa “Vienlīdzība un divpolaritāte” atklāšanu. Dalībnieki, kuru skaits šogad bija gandrīz 100, sprieda par pretstatu mijiedarbību, kas ir visuma, pasaules, cilvēka eksistences un attīstības pamats:

Dizainerim vienlīdz piemīt gan loģiskā, gan abstraktā domāšana. Tas palīdz aptvert daudz uzdevumu, sasaistīt kopā daudzus faktorus (elementus) un sasniegt veselumu. Konkursam atsūtītie plakāti atšķīrās gan ar domu, gan grafisko izteiksmes līdzekļu izmantošanu. Izstāde-konkurss tradicionāli norisinājās galerijā “Cehs”.

Jāatzīmē, ka šogad konkursam tika iesūtīti 188 plakāti no Pleskavas, Pēterburgas, Komsomoļskas pie Amūras, Murmanskas, Ņižņijnovgorodas, Rēzeknes, Vitebskas un Doņeckas.

Festivāla otrā diena sākās ar lekciju “Unovis, kā Vitebskas zīmola dizaina projekts un elements, simtgade”, ko lasīja Vitebskas Valsts tehnoloģiju universitātes docente Natālija Tarabuko (Наталья Тарабуко).

Tradicionāli pilsētas viesi tika iepazīstināti ar unikālo maketu “Pleskava – Vissvētās Trīsvienības māja”, kas atrodas Kremļa zvanu tornī. Lekciju lasīja Dizaina katedras docente Tamāra Šulakova (Тамара Шулакова).

Plakātu izstāde-konkurss “Vienlīdzība un divpolaritāte” godalgotas vietas ieguva Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studentes.

Pirmās pakāpes diploms nominācijā „Plakāts” – RTA profesionālā bakalaura studiju programmas “Interjera dizains” 4.kursa studentei Zaigai Protizānei un trešās pakāpes diploms nominācijā "Plakāts" RTA 3. kursa studentei Everitai Žukai.

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.