RTA īsteno starptautisko sadarbību mācībspēku mobilitātē

Otrdiena, 16. aprīlis, 2019
Īstenojot starptautisko sadarbību studentu un mācībspēku mobilitātē, aprīļa sākumā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) viesojās lektore Ingrīda Kepalaite (Ingrida Kepalaitė) no Utenas Universitātes (Utenos kolegija).

RTA I. Kepalaite jau bijusi vairākkārt, un šoreiz studentiem bija iespēja noklausīties viņas lekcijas par Lietuvas un Latvijas dabas īpatnībām, aizsargājamajām zonām un ūdens tilpnēm, par ekoloģisko un dabas aizsardzību, kā arī par ūdens apgādi un notekūdeņu attīrīšanu. Lektore vadīja arī praktisko darbu teorijas pielietošanai praksē un prezentēja idejas ekoloģiskas mājas izveidē.

I.Kepalaite atklāj, ka pēc ģeogrāfijas studijām Viļņas Universitātē strādājusi par ģeogrāfijas skolotāju, tad kādu laiku darbojusies citā sfērā, pabeigusi arī studijas jurisprudencē, bet tomēr jutusi aicinājumu darboties pedagoģijas jomā. Tāpēc, kad ieraudzījusi Utenas Universitātes sludinājumu par vakanto pasniedzēja amatu, pieteikusies un savu izvēli nenožēlo. Utenas Universitātē I. Kepalaite pasniedz tādus kursus kā „Vides aizsardzība”, „Ekoloģija”, „Augsnes aizsardzība”, „Vides aizsardzības politika un likumdošana”, kā arī izvēles kursu „Zemes virsma un dzīles”. 

 „Mana profesija ir ļoti radoša. Piemēram, studentiem uzdodu jautājumu „Kāda būve ir ekoloģiskāka – no betona vai koka?” Daži saka, ka no koka, bet daži – no betona. Tad es skaidroju, ka koks ilgi aug, tas jānocērt, jāapstrādā, savukārt betons mūsdienās tiek ražots bez azbesta, bez sintētiskiem piejaukumiem, un, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, tagad no betona var uzbūvēt siltāku ēku, kas turklāt rada mazāk izmešu. Ko tad izvēlēties? Te studentiem jādomā un jāvērtē,” stāsta I. Kepalaite.    

Lai pilnveidotos un sekotu jaunumiem nozarē, I. Kepalaite daudz lasa. „Pārsvarā es lasu avotus angļu valodā, bet pēdējo divu gadu laikā diezgan daudz informācijas ir arī lietuviski. Ekoloģija un vides aizsardzība ir jomas, kur nepārtraukti notiek izmaiņas, regulāri jāseko likumdošanai, notikumiem, jo tiek izstrādātas jaunas tehnoloģijas, notiek jauni atklājumi, kā arī dabas katastrofas vienā pasaules malā ietekmē visu ekoloģisko sistēmu,” skaidro lektore.

Studentiem I. Kepalaite novēl sekot savam aicinājumam: „Cilvēks visu laiku mainās. Dažiem vajag, lai būtu viegli, dažiem – interesanti. Jāpadomā, kas ir labāk jums. Taču viegli, manuprāt, tagad nav nekur. Visur ir savas grūtības. Man arī teica: „Kā tu tā? Pamainīji tādu labu darbu! Te taču grūti!” Jā, grūti, bet interesanti. Vecāki saka, ka profesiju jāizvēlas ar prātu, bet, kā viens paziņa man teica: „Labi, ka tu profesiju izvēlējies ar sirdi!””

 Izolde Aņiskoviča,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Foto no I. Kepalaites personīgā arhīva

 

 

 

 

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.