Baltistikas centru projekta aktualitātes

Otrdiena, 12. februāris, 2019
Kopš 2017. gada Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA) ir iesaistīta projekta „Ārzemju baltistikas centru un Lietuvas zinātnisko institūciju sadarbības veicināšana” (No. 09.3.1-ESFA-V-709) aktivitātēs. Projekta mērķis ir stiprināt ārpus Lietuvas darbojošos lituānistikas (baltistikas) centru un Lietuvas zinātnisko un izglītības institūciju sadarbību. Galvenās darbības: studentu un docētāju apmaiņa, kvalifikācijas paaugstināšana, starptautisku pētījumu, zinātnisko konferenču organizēšana baltistikas nozarē. Projekta vadītāji ir Lietuvas augstākās izglītības iestāžu konsorcija pārstāvji, bet dalībnieku vidū ir 38 baltistikas centri no visas pasaules, tostarp RTA.

RTA lietuviešu valodu līdz šim apguva akadēmiskā bakalaura studiju programmas „Filoloģija” un  „Viesmīlības vadība” studenti, kā arī ikviens interesents, kurš izvēlējās apmeklēt lietuviešu valodas kursus Mūžizglītības centrā. Šogad ar projekta finansiālu atbalstu divām RTA akadēmiskā bakalaura studiju programmas Viesmīlības vadība” studentēm Danai Ļahnovičai un Inesei Rogozinai no 7. janvāra līdz 19. janvārim bija iespēja pilnveidot lietuviešu valodas prasmes lietuviešu valodas un kultūras ziemas kursos Viļņas Universitātē.

Studenšu iespaidi: Viļņas Universitātes lituānistikas ziemas kursos piedalījās 59 studenti un citi interesenti no dažādām pasaules valstīm. Pēc lietuviešu valodas prasmes  līmeņa noteikšanas mēs nokļuvām grupā, kas apgūst valodu A2 līmenī. Mūsu grupasbiedri bija no dažādām valstīm: Ukrainas, Gruzijas, Krievijas, Polijas, Austrālijas un ASV. Savukārt citās grupās bija studenti no Indonēzijas, Vācijas, Itālijas, Čehijas, Kolumbijas un citām valstīm.

Mācību vide bija ļoti draudzīga un multikulturāla. Pasniedzēji bija ļoti izpalīdzīgi un atbildīgi,  mācību process notika ļoti strauji un intensīvi. Katru dienu mācījāmies no plkst. 9.00 līdz 15.00, līdz ar to vienas mācību dienas laikā varējām apgūt veselu tēmu ar vairākiem uzdevumiem, dialogiem, gramatiku un ap 50 jauniem vārdiņiem. Tika uzdoti vairāki mājasdarbi, mazi domraksti, kas ļoti strauji veicināja lietuviešu valodas apgūšanu. Kursu beigās bija eksāmens. Bija arī lietuviešu kultūras lekcijas, kurās varēja iepazīties ar Viļņas Universitātes vēsturi, lietuviešu valodas vēsturi, tautu un kultūru kopumā. Pēc lekcijām devāmies  ekskursijās. Esam bijušas pārgājienā pa Viļņas vecpilsētu, apmeklējām Lietuvas dižkunigaišu pili, kā arī bijām Traķos – Traķu skaistajā ezerpilī.

No mācībām brīvajā laikā, labāk iepazīstot citus studentus, bieži kopā devāmies pastaigās pa Viļņas vecpilsētu, apskatījām citus tūrisma objektus pilsētā. Bija ļoti interesanti un jautri. Atrodoties tādā multikulturālā kompānijā, draudzīgā vidē, uzzinājām daudz ko jaunu arī par citām kultūrām. Mēs dalījāmies ar savu pieredzi, piedzīvojumiem un radām kopīgas intereses, līdz ar to guvām jaunus draugus no citām valstīm.

Pēdējā kursu dienā visi studenti pavadīja vakaru kopā, izbaudot lietuviešu nacionālos ēdienus, tautas dejas, dziesmas un rotaļas.  Divu nedēļu laikā esam iemācījušās ļoti daudz jauna, uzlabojušas lietuviešu valodas zināšanas, atradušas jaunus draugus un ieguvušas sertifikātu par lietuviešu valodas apguvi A2 līmenī. Mēs vēlētos atgriezties un piedalīties šādos lituānistikas kursos arī nākamreiz. Iegūtās zināšanas mums noteikti noderēs, studējot tālāk Utenā, Lietuvā.

Projekta gaitā arī lietuviešu valodas pasniedzējiem regulāri tiek organizēti kvalifikācijas paaugstināšanas kursi. No š. g. 28. janvāra līdz 1. februārim šādā aktivitātē  piedalījās RTA docente Antra Kļavinska. Lai gan kursus organizēja Vītauta Dižā Universitātes koordinatori, par norises vietu tika izraudzīti Druskininki. Līdz ar to baltistikas centru pārstāvjiem no Čehijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Polijas, Somijas,  Ukrainas, Ungārijas, Vācijas un Zviedrijas bija iespēja ne tikai klausīties vērtīgas lekcijas un aizrautīgi diskutēt par aktualitātēm lietuviešu valodas mācīšanas metodikā un jaunākajiem pētījumiem lituānistikā, bet arī  iepazīt Druskininku un Dzūkijas etnogrāfiskā reģiona kultūras mantojumu.

Šajā semestrī tiek plānotas arī citas projekta aktivitātes. RTA nodarbības par aktualitātēm lietuviešu bērnu literatūrā vadīs Vītauta Dižā Universitātes Letonikas centra pētniece Kristina Vaisvalavičiene. Savukārt RTA docente Sandra Murinska dosies pieredzes apmaiņā uz Viļņas Universitāti un Vītauta Dižā Universitāti. Studenti drīzumā varēs pieteikties lituānistikas vasaras kursiem, dalībai izglītojošā vasaras nometnē un dialektoloģijas ekspedīcijā. Plašāka informācija projekta mājaslapā: http://baltnexus.lt/lt/baltistikos-projektas.

RTA docētāji un studenti tiek laipni aicināti arī turpmāk iesaistīties projekta aktivitātēs un iepazīt otro baltu valodu, Lietuvu, tās ļaudis un kultūru.

                                             Antra Kļavinska,  projekta koordinatore RTA

Danas Ļahnovičas un Ineses Rogozinas fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.