RTA zinātniskais grants pētniecībai „Ezera nogulumu kā vērtīga izejmateriāla kosmētikā un medicīnā pētījumi ar instrumentāliem testiem 16.7/12”

Otrdiena, 18. decembris, 2018
No 2018. gada 1. aprīļa līdz 2018. gada 31. decembrim tiek realizēts Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) zinātniskais grants pētniecībai „Ezera nogulumu kā vērtīga izejmateriāla kosmētikā un medicīnā pētījumi ar instrumentāliem testiem 16.7/12”.

Šis pētījums paver plašu zinātnes un uzņēmējdarbības sinerģijas potenciālu, atklāj lietišķo pētījumu nozīmību cilvēka dzīves kvalitātes uzlabošanā, kā arī veido ciešāku saikni starp akadēmisko personālu un darba devējiem. Pētījums sekmē Latgales novada vietējo dabas resursu izmantošanu, uzņēmējdarbības attīstību un izaugsmes iespējas reģionā. Ezeru nogulumu daudzveidīga izmantošana var kļūt par veiksmīgu tūristu piesaistes (medicīniskais tūrisms, kūrortārstniecība, SPA, skaistumkopšanas centri) veidu novadam.

Projekta mērķis - izpētīt ezera nogulumus kā vērtīgu izejmateriālu kosmētikā un medicīnā ar instrumentāliem testiem.

Projekta gaitā ezeros tika veikti urbumi un iegūti ezera nogulumu- sapropeļa paraugi. Veikta paraugu bioloģisko īpašību izpēte, paraugos noteikts:  Candida albicans, E.coli, Pseudomona aeruginosa, Staphylococcus aureus, Mezofilo aerobo mikroorganismu skaits un raugu, pelējumu skaits, Clostridium ģints, Salmonellas, Bacillus ģints. Noteiktas sapropeļa paraugu fizikālās īpašības - smarža, krāsa, mitrums, konsistence. Secināts, ka sapropeļa mikrobioloģiskie rādītāji atbilst Ministru kabineta noteikumu Nr.354  „Kosmētikas līdzekļu būtisko prasību nodrošināšanas kārtība” un ES direktīvas „Council Directive No 76/768/EEC of 27.07.1976” normām kosmētikas līdzekļa mikrobioloģiskās tīrības kritērijiem.

Sadarbībā ar SIA LatCosmetics Veselības un skaistuma studiju „PELOID SPA” ar instrumentāliem testiem noteikta ezera nogulumu - sapropeļa maskas ietekme uz ādu. Noteikts, ka sapropelis un tā produkti sejas ādas parametrus (hidratācija, elastība, sebums) ietekmē labvēlīgi un tam ir augsts izmantošanas potenciāls kosmētisko līdzekļu ražošanā un medicīnā.

Zinātnieku naktī 2018 aktivitātē „Skaistums no ezera dzīlēm” interesenti varēja iepazīties un izmēģināt LatCosmetics kosmētisko produktu klāstu, kas ražoti uz ezera nogulumu bāzes.

 

Projekta vadītāja Dr. biol. Rasma TretjakovaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.