Seminārā „Wir sind Europa!” gūst jaunu pieredzi par medijiem

Ceturtdiena, 13. decembris, 2018
No 6. līdz 9.decembrim Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) notika Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienesta (DAAD) seminārs par medijiem un Eiropu „Wir sind Europa!”. Tajā piedalījās pārstāvji no piecām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Vācijas. Latvijas pārstāvju vidū bija RTA profesionālās bakalaura studiju programmas „Lietišķā komunikācija un tulkošana” studenti Veronika Paklina un Roberts Deglis un Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas audzēknes Liene Strankale un Kristīne Rogozova.

Semināra laikā jaunieši guva teorētiskas zināšanas, tikās ar mediju jomas profesionāļiem, kā arī paši darbojās praktiski. Lai gan semināra darba valoda bija vācu, savstarpējā komunikācijā varēja runāt arī angļu, latviešu un krievu valodās.

Stāsta RTA studiju programmas „Lietišķā komunikācija un tulkošana” 4.kursa students Roberts  Deglis: „Pirmajā semināra dienā pēc prezentāciju noklausīšanās un iepazīšanās ar semināra dalībniekiem no Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Vācijas devāmies uz kafejnīcu „Rositten”, kur vakariņojām un notika saliedēšanās neformālākā gaisotnē. Vakara noslēgumā īpašu gaisotni radīja kopīga tradicionālu Ziemassvētku dziesmu dziedāšana ne tikai vācu, bet arī lietuviešu un igauņu valodās.

Nākamās dienas rītā visi satikāmies, lai pārrunātu dienas uzdevumus. Devāmies uz Valsts Robežsardzes koledžu, kur tikām viesmīlīgi sagaidīti, iepazīstināti ar mācību iestādes profesionālo darbību un ikdienu. Varējām uzdot sevi interesējošus, kā arī ar semināru saistītus jautājumus, ko iepriekš bijām sagatavojuši. Patīkamu pārsteigumu sagādāja Latvijas Radio Latgales studijas apmeklējums un saruna ar Latgales studijas vadītāju Renāti Lazdiņu un Latgales studijas multimediju satura redaktori Leilu Rasimu. Relaksētā gaisotnē apspriedām latgaliešu valodas nozīmi sabiedrībā un uzzinājām, cik piesātināta ir ikdiena radio ēterā. 

Trešās dienas, 8.decembra, pirmajā pusē devāmies Rēzeknes ielās, lai taujātu, vai vietējie klausās radio latgaliešu valodā, par tā nozīmi sabiedrībā un uzzinātu viņu viedokli par Rēzeknes – Latvijas lomu Eiropas Savienībā un ievērojamākajām pārmaiņām, ko esam piedzīvojuši kopš iestāšanās ES. Iegūtos datus apkopojām un apspriedām ar grupas biedriem.”

RTA studiju programmas „Lietišķā komunikācija un tulkošana” 3.kursa studente Veronika Paklina, kura kopā ar ATV audzēknēm L. Strankali un Kristīni Rogozovu piedalījās darba grupās, stāsta par iegūto pieredzi: „Darbs grupās sākās neilgi pēc divām prezentācijām par viltus ziņām („Fake News”) un par medijiem Latvijā. Turpmākas darba gaitas apspriede pārsvarā notika vācu valodā, brīžiem mainot to uz angļu valodu. Draudzīgā atmosfērā tika nolemts grupas kopīgais darba plāns. Semināra otrās dienas vakarā, piektdien, devāmies uz Lūznavas muižu. Te mūsu acīm pavērās neiedomājami burvīgs skats uz ēku, kurā nedaudz vēlāk notika saruna ar muižas pārvaldnieci Ivetu Balčūni un prezentācija, kurā tika stāstīts par muižas vēsturi, pēc tam aplūkojām muižas skaisti izremontētās telpas. Tikšanās noslēgumā izbaudījām gardas vakariņas.”

Arī Veronika atceras semināra laikā notikušo aktivitāti, kad bija jādarbojas praktiski, veicot nelielu pētījumu: „Mūsu grupā bija četri cilvēki, kuriem bija iespēja uz neilgu laiku iejusties žurnālistu lomā un veikt aptauju Rēzeknes ielās. Tika sagatavoti jautājumi, saistīti gan ar Valsts robežsardzes darbību, gan ar to, cik labi Rēzeknes iedzīvotāji ir informēti par Latvijas Radio Latgales multimediju studiju Rēzeknē. Semināra noslēgumā, 9. decembrī, kad viss mūsu iepriekš ieplānotais darbs jau bija paveikts, mums atlika pastāstīt par to arī citiem semināra dalībniekiem. Arī pārējie dalībnieki, kuri bija darbojušies praktiski, prezentēja paveikto.”

DAAD seminārs par medijiem un Eiropu „Wir sind Europa!” jauniešiem ļāva paplašināt savu redzesloku un iepazīt mediju darba nianses, gūstot gan teorētisku, gan praktisku zināšanu bagāžu, savstarpēji komunicējot ar citu valstu pārstāvjiem, iepazīstot viņu pieredzi un darbojoties izveidotās darba grupās.

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.