IV pasaules diktātu latviešu valodā plāno rakstīt 834 cilvēki, vēl 135 apsver šo ideju

Ceturtdiena, 1. novembris, 2018
Provizoriskie dati (pieteikumi rakstīšanai klātienē un aptauja internetā) liecina, ka sestdien, 3. novembrī, plkst. 12.00 pēc Latvijas laika 706 cilvēki sēdīsies skolas solos, lai rakstītu diktātu klātienē vienā no deviņām Latvijas pilsētām – Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Jelgavā vai kādā no trim izglītības iestādēm Rīgā. Savukārt tiešsaistē vietnē www.raksti.org savu rakstītprasmi plāno pārbaudīt kopā 128 dalībnieki no Latvijas, Anglijas, Īrijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Spānijas un Vācijas. 135 dalībnieki norādīja, ka apsver domu rakstīt IV pasaules diktātu latviešu valodā, taču galīgo lēmumu vēl neesot pieņēmuši. Organizatori lēš, ka šogad diktāta dalībnieku skaits varētu pārsniegt tūkstoti. Šogad pirmo reizi tiešsaistē diktātu varēs rakstīt ne vien vietnē raksti.org, bet vienlaikus arī Latvijas sabiedrisko mediju portālā www.lsm.lv.

Kopumā interneta aptaujā piedalījās 295 cilvēki. 23 no tiem norādīja, ka piedalītos diktātā, ja vien tajā pat laikā viņiem nebūtu ieplānotas citas nodarbes. 9 cilvēki atzina, ka nerakstīšot diktātu, turklāt 4 kā iemeslu minēja lielu iespējamo kļūdu skaitu. Pārējie 263 dalībnieki rakstīs vai apsver domu rakstīt tiešsaistē IV pasaules diktātu latviešu valodā. Vislielākais pieteikumu skaits rakstīšanai klātienē ir saņemts Rīgā (384), otrajā vietā ir Liepāja (88), tai seko Valmiera (51), Jelgava (46), Daugavpils un Rēzekne (36 katrā pilsētā), Jēkabpils (29), Ventspils (19) un Cēsis (17). Jelgavā un Cēsīs diktāts klātienē tiks rakstīts pirmo reizi.

Diktāta teksta autors dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš sirsnīgi uzmundrina diktāta rakstītājus. “Es apbrīnoju tos, kuri gadu no gada raksta diktātu cerībā, ka izdosies iztikt bez kļūdām. Vēl es apbrīnoju tos, kuriem latviešu valoda nav dzimtā, bet kuri mācās, pūlas un nepadodas. Paldies arī tiem, kuri organizē šo diktātu, jo tas ir tik vienkārši un pareizi: ja tu kaut ko mīli, tu nevari to tikai lietot. Tiksimies valodā, un lai jums visiem veicas!” viņš saka video uzrunā. Diktāts ar virsrakstu “Malēniešu hronika” ir, pēc autora vārdiem, “liriska atkāpe, fragments no topošā romāna “Malējais”” .

Līdz 2. novembra plkst. 16.00 ikviens interesents var pieteikties rakstīšanai lapā www.raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pat vietnē vai arī Latvijas sabiedrisko mediju mājaslapā www.lsm.lv bez iepriekšējas reģistrācijas, vien aizpildot nelielu anketu īsi pirms diktāta. Tiešsaistē LU Humanitāro zinātņu fakultātē diktora lomā iejutīsies kino un teātra aktieris Kaspars Znotiņš, Ventspilī – Ventspils Augstskolas lektore un Ventspils Augstskolas bibliotēkas vadītāja Solvita Štekerhova, Jelgavā – grupas “TirkizBand” mūziķis un Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” projektu producents Gundars Caune, Jēkabpilī – Krustpils pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja, Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcas svētdienas skolas vadītāja Inese Grauduma, Rēzeknē – dziedātājs un dīdžejs Normunds Liepiņš, Daugavpilī – Daugavpils Latviešu kultūras centra pasākumu vadītāja, folkloras dziesmu un deju kopas mūziķe Vita Viļevko, Valmierā – Valmieras Drāmas teātra aktieris Rihards Rudāks, Cēsīs - aktrise un mūziķe Gunita Bārda. Liepājā diktātu lasīs titula “Gada liepājnieks” ieguvējas: Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra direktore Baiba Kļava, Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla un rakstniece Jana Egle.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm. 2017. gadā III pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē visā pasaulē rakstījuši 935 dalībnieki, 2016. gadā – 789 dalībnieki, 2015. gadā – 920 dalībnieki.

Iniciatīvu atbalsta LU HZF, Rīgas 40. vidusskola, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, Liepājas pilsētas dome, Ventspils Augstskola, Valmieras pilsētas pašvaldība, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Daugavpils Universitāte, Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāle, Jelgavas pilsētas dome, biedrība Restart.lv, Jaunais Rīgas teātris, Latvijas sabiedriskie mediji, kā arī uzņēmumi “Jāņa Rozes grāmatnīca”, “Antalis”, “Europrint”, “F64”, “Cube” un “Data Security Solutions”.

 

Papildu informācija:

Olga Sukonnikova

+371 29441292

raksti@raksti.org

www.raksti.orgRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA privātuma paziņojums.