RTA deju kopa „Dziga” un jauktais koris „Sonitum” – jauneklīgajos studentu Dziesmu un deju svētkos „Gaudeamus”

Sestdiena, 30. jūnijs, 2018
No 22. līdz 24. jūnijam Tartu, Igaunijā notika 18. Baltijas valstu studentu Dziesmu un deju svētki „Gaudeamus”, kuros piedalījās vairāki tūkstoši studentu koru, orķestru un deju kolektīvu dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Viņu vidū bija arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas deju kopa „Dziga” un jauktais koris „Sonitum”.

22.jūnijā „Gaudeamus” studentu festivāla dalībnieki pulcējās Kassitoome ielejā, lai aizdegtu festivāla uguni un dotos lāpu gājienā cauri pilsētai. Procesija noslēdzās Emajogi upes krastā, kur notika svinīgā atklāšanas ceremonija un koncerts.

23.jūnija vakarā Tartu Tamme stadionā norisinājās „Gaudeamus” festivāla deju lieluzvedums „Līgo nakts mistērija”, kas bija veltīts vasaras saulgriežu nakts piedzīvojumiem, parādot kopīgo un atšķirīgo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas svētku tradīcijās. Lai arī 24. jūnijā laikapstākļi dalībniekus nelutināja, svētku gājiens un noslēguma koncerts izdevās neaizmirstams.

Savos iespaidos par aizvadītajiem svētkiem dalās RTA kolektīvu vadītāji.

Deju kopas „Dziga” vadītāja Inga Drele: „Visi dejotāji bija priecīgi un pacilāti, ka būs iespēja visiem kopā līgot studentu svētkos, nevis ierastajā veidā. Studentiskais, neprātīgais un lustīgais gars ir neapstrīdama patiesība, tas līgošanai piedeva īpašu degsmi. Arī gatavošanās koncertiem pašā Līgo vakarā ar vainagu pīšanām, sveicienu iedziedāšanu Latvijai un pēc nakts koncerta kopā vakarēšanu, „Dzigas” Jāņa sumināšanu bija kas īpašs. Jāsaka, ka Latvijas, arī citu valstu deju programmas tika veidotas no Līgo tematikai atbilstošām dejām un melodijām, kas uzbūra kopēju svētku noskaņu gan Tartu kopumā, gan uz deju un dziesmu skatuvēm. Esam pateicīgi RTA administrācijai par atbalstu un kopābūšanas prieku vienotā Baltijas valstu studentu saimē „Gaudeamus 2018” Tartu, Igaunijā!”

Jauktā kora „Sonitum” mākslinieciskais vadītājs Jānis Mežinskis: „Lai arī laikapstākļi bija lietaini, studentu azarts un jauneklīgais gars sildīja sirdis. Dziesmas bija skanīgas, pasākumi bija interesanti, un galvenais šajos svētkos bija kopības gars. Dziesmu un deju svētkos „Gaudeamus” varēja redzēt, ka studentam nav vecuma cenza, students ir tas, kuram ir jauneklīga dvēsele, piemīt dzirkstošs prieks.

 Diriģēju apvienoto vīru kopkori, skanēja Emīla Dārziņa dziesma „Mirdzi kā zvaigzne”. Radās pārdomas, ka mūsu latviešu programmai varētu pārdomāt repertuāru. Izvērtējot lietuviešu un igauņu dziesmu programmas, jāteic, ka viņiem bija jauneklīgākas un azartiskākas dziesmas. Mums daži skaņdarbi bija pārāk sarežģīti priekš kopkora. Ieteicu virsdiriģentiem rūpīgāk padomāt par dziesmu programmu nākošajiem Dziesmu svētkiem, veidojot lielāku svētku sajūtu tajā, proti, iekļaujot programmā ko vienkāršāku, azartiskāku, jauneklīgāku, lai nav tikai klasiskas dziesmas.

Stāvot priekšā lielam cilvēku kolektīvam un diriģējot apvienoto trīs valstu kopkori, tajā brīdī, kad katrs vienojas kopējā dziesmā, sajūtas bija fantastiskas. Saku lielu paldies RTA rektoram Edmundam Teirumniekam un rektora vietniekam sadarbības un attīstības jautājumos Gunāram Strodam, kuri arī bija ieradušies Tartu. Tas bija ļoti patīkami un pacilājoši, ka RTA vadības pārstāvji bija kopā ar mums.”

Arī deju kopas „Dziga” dejotājiem šie svētki bija piepildīti ar neaizmirstamām emocijām. Jaunietes Kitija Pūpola un Elīna Zujāne dalās emocijās par piedzīvoto un par to, ko viņu dzīvēs nozīmē „Dziga” un dejošana.

Stāsta RTA studente Kitija Pūpola: „Atnākot studēt uz Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, zināju, ka turpināšu dejot tautiskās dejas. Pati pirms tam dejoju Cēsīs TDA „RAITAIS SOLIS”, ko vadīja un vada Andis Kozaks. Deja man ir sirdī jau kopš bērnības, es dejoju jau no trīs gadu vecuma un bez dejošanas nevaru iztikt. „Dzigā” dejoju jau divus gadus, no pirmā kursa.

Kopā ar „Dzigu” man pirmo reizi bija iespēja piedalīties Baltijas studentu Dziesmu un deju svētkos „Gaudeamus”. Tie man bija kā ieskaņa mūsu Dziesmu un deju svētkiem, kuri notiek jūlijā. Atmosfēra visapkārt bija ļoti patīkama, jo tie bija studentu svētki. Tur tika sagaidīts arī Jāņu rīts. Svētkus svinējām visas Baltijas valstis kopā, izveidojām kontaktus ar kaimiņvalstu studentiem. Vienmēr atcerēšos laiku, ko esmu pavadījusi kopā ar „Dzigu”.”

Stāsta RTA absolvente Elīna Zujāne: „„Dzigā” dejoju jau ceturto sezonu. Pirmo reizi biju studentu Dziesmu un deju svētkos „Gaudeamus”. No šiem svētkiem atmiņā paliks Baltijas studentu vienotība. Cik tomēr dažādas, bet tai pašā laikā līdzīgas ir tradīcijas dejā un dziesmā. Dalība šajos svētkos ir piedzīvojums, kas būtu jāizdzīvo ikvienam studentam. Tie ir jaunības un enerģijas svētki, studentu kopība vienuviet.

Tā kā šogad studentu Dziesmu un deju svētki notika Līgo svētku laikā, tad, protams, šogad šie saulgriežu svētki bija savādāki, nekā ierasts, izdejojot programmu, noķēru tādu īpašu svētku sajūtu.

Dejošana man nozīmē īsta latvieša identitātes apzināšanos. Nav labākas sajūtas kā uzvilkt tautu tērpu, stalti izsliet muguru, ar platu smaidu smaidīt un viegli lekt un griezties dejā. Esmu lepna sevi saukt par latvieti, un deja to palīdz parādīt un izjust līdz pat pēdējai mūzikas simtdaļai.”

Savās emocijās dalās arī kora „Sonitum” dalībniece, RTA studente Diāna Drozdova: „„Sonitum” dziedu nepilnus divus gadus, esmu pateicīga, ka kļuvu par šī kora dalībnieku, un uzskatu, ka „Sonitum” ir viena liela un forša dziedoša ğimene.

Kārtējais piedzīvojums izdziedāts, pirmo reizi biju studentu Dziesmu un deju svētkos „Gaudeamus”. Bija interesanti, sapratu, ka vēlētos vēlreiz piedalīties, tikai jau 19. studentu Dziesmu un deju svētkos Lietuvā. Neskatoties uz pēdējās dienas sliktajiem laika apstākļiem, esmu apmierināta ar izdarīto. Turklāt Jāņi tika nosvinēti savādāk. „Gaudeamus” atmiņā paliks ar neaizmirstamu emociju gammu.”

Paldies RTA kolektīvu vadītājiem – Ingai Drelei un Jānim Mežinskim – par ieguldīto darbu un enerģiju, kas palīdz deju kopas „Dziga” un kora „Sonitum” dalībniekiem iemīlēt deju un dziesmu un ar tādu pašu degsmi izdejot, izdziedāt savas emocijas, sniedzot skaistus mirkļus līdzcilvēkiem. Tā kā no 30.jūnija līdz 8.jūlijam norisinās XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kuros piedalās arī abi RTA kolektīvi, tad novēlam – lai skanīgas balsis un raits deju solis!

 

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.