RTA notika seminārlekcija „Latviešu buramvārdi – no pagātnes līdz mūsdienām”

Piektdiena, 18. maijs, 2018
14.maijā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) viesojās Dr.philol. Aigars Lielbārdis, kurš vadīja seminārlekciju „Latviešu buramvārdi – no pagātnes līdz mūsdienām”.

Seminārlekcija, kas ir pēcdoktorantūras projekta „Latviešu buramvārdu digitālais katalogs” (1.1.1.2/VIAA/1/16/217) aktivitāte, bija veltīta latviešu buramvārdiem – žanra īpatnībām, pētniecības vēsturei, kā arī tekstu un datu izguves digitālajām iespējām mūsdienās. Šobrīd Latviešu folkloras krātuvē glabājas vairāk nekā 54 tūkstoši buramvārdu vienību. Mūsdienu pētījumi apliecina, ka latviešu buramvārdi ir daļa no Eiropas buramvārdu tradīcijas, saglabājot arī lokālās īpatnības.

Seminārlekcijas apmeklētāja, RTA studiju programmas „Filoloģija” 3. kursa studente Meldra Gailāne stāsta par to, ko jaunu uzzināja seminārā: „Lektors pastāstīja par buramvārdu vākšanu un klasifikāciju, iepazīstināja ar interneta vietni, kur ir iespējams buramvārdus apskatīt. Mani pārsteidza tas, ka latviešiem ir tik daudz savāktu buramvārdu, apmēram 57000 vienības. Rodas iespaids, ka agrāk katrā saimē ir bijis kāds, kurš pratis zintis un vārdojis. Laikam jau tie vēstures pieraksti, kas vēsta par to, ka pie senajiem kuršu zintniekiem ļaudis ir braukuši no visas tagadējās Eiropas, ir patiesi.”

Meldrai interesants atklājums esot bijušas t.s. Debesu grāmatas. „Tās ir mazas grāmatiņas, par kurām uzskatīja, ka tās spēj pasargāt no ugunsgrēka, ievainojumiem, utt. Kaut kas līdzīgs mūsdienu ķēdes vēstulēm, jo arī šīs grāmatiņas bija ieteicams pārrakstīt un nodot tālāk,” stāsta studente.

 „Latviešu tautas folklora ir mūsu saknes. Tas ir tas, kas vēl šobrīd, par laimi, ir pieejams. Folklorā var uzzināt par seno baltu dzīvesveidu un mitoloģiskajiem priekšstatiem. Folklora ir tas, kas savieno pagātni ar šodienu. Un, nezinot savu pagātni, neviena tauta nespēs izdzīvot nākotnē,” Meldra uzsver folkloras nozīmi cilvēku dzīvē. „Mēs šobrīd dzīvojam kristīgā pasaulē, tomēr 10 baušļi jau izsenis ir bijuši ierakstīti mūsu folklor. Mums nav jābrauc garīguma un sevis meklējumos uz Indiju vai kādu citu vietu, pietiek tikai atvērt Barona savākto dainu sējumus, un tur viss jau ir uzrakstīts.”

Meldra atzīst. ka arī viņai folklora nav sveša, jo „visu laiku esmu meklējusi savu identitāti, un latviešu folklora to palīdz atklāt”. Bet, runājot tieši par buramvārdiem, viņa teic, ka tie ir interesanti ar to, ka ap tiem parasti vijas mistikas aura un pat zinātniskie pētījumi šo mistikas auru nespēj noraut.

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Māra Justa foto

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.