Lūznavas muižā būs apskatāms RTA pārstāvju veikums digitālajā mākslā

Svētdiena, 13. maijs, 2018
19. maijā plkst. 18.00 Lūznavas muižas izstāžu zālē muižas pagrabtelpās durvis vērs Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studentu darbu izstāde. Savukārt lāzerdarbnīcā ikviens interesents varēs vērot, kā J. Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles audzēkņi realizē savas radošās idejas, izmantojot lāzertehnoloģijas. Šajā dienā tiks atklāta arī otrā starptautiskā digitālās mākslas izstāde „Zeme/Jūra/Signāls”, kurā ar saviem darbiem piedalīsies mākslinieki no Francijas, Īrijas un Latvijas.

Šis aizraujošais pasākums notiek ES programmas „Radošā Eiropa” projekta „European Connections in Digital Arts – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu)” ietvaros. Projekta partneri ir digitālās mākslas centri Dublinā (Īrija), Belfortā (Francija) un Rēzeknes novada pašvaldība (Lūznavas muiža). Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī.

RTA studentu darbu izstādē „Digitālais eksperiments dizainā” apkopoti profesionālās maģistra studiju programmas „Dizains”, profesionālās bakalaura studiju programmas „Interjera dizains”, kā arī pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” studentu darbi, kurus viņi veidojuši docētāju – RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskā centra (turpmāk – FPLPC) laboranta Antona Paceja, programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” direktores Silvijas Mežinskas un programmas „Interjera dizains” direktores Diānas Apeles – vadībā, gada griezumā eksperimentējot digitālās mākslas jomā.

Projekta sākumposmā izzinošas lekcijas studentiem par lāzertehnoloģiju rašanās pirmsākumiem un aktualitātēm mūsdienās vadīja Prof. PhD Ļubomirs Lazovs no Bulgārijas, RTA FPLPC vadošais pētnieks ar 40 gadu ilgu materiālu lāzerapstrādes pieredzi, publikāciju autors, disertāciju vadītājs. FPLPC vadītājs Dr.phys., Pāvels Narica studentiem izskaidroja lāzertehnoloģiju pielietojuma lomu daudzās mūsdienu tautsaimniecības nozarēs.

Izmantojot lāzerapstrādes tehnoloģijas, docētāju vadībā tika veikti dažādi eksperimenti ar daudzveidīgiem materiāliem – plastikātiem, koksni, papīru, plastmasu, putuplastu, stiklu, tekstildrānām un dabīgo ādu. Izstrādātie darbi tika veidoti kā projekti, kā eksperimentāls process, veicot idejas teorētisku izpēti, lietojot grafiskās datorprogrammas, kā arī darbu realizācijā iesaistot nozares ekspertus – inženierus.

Izstādē skatāmi apģērba dizaineru tērpu un aksesuāru dizaina eksperimentālie rezultāti dabīgās ādas lāzermarķēšanā, veidojot dekoratīvu motīvu apģērbu kolekcijas „Uzmetums” materiālā, tekstildrānu un dabīgās ādas lāzergriešanā, papildinot gan dekoratīvu, gan funkcionālu aksesuāru kompozicionālo risinājumu. Tāpat arī izstādē skatāmi bakalaura programmas „Interjera dizains” studentu izstrādātie gaismas objekti – gan grīdas gaismekļi, gan galda lampas, gan iekaramie gaismas ķermeņi. Gaismas objektu izstrādē galvenokārt kā izejmateriāls tika izmantots plastikāts (akrils) baltā, melnā un caurspīdīgā krāsā un no koksnes materiāliem – saplāksnis dabīgā tonī.

Lāzerdarbnīcas dalībnieki – desmit J. Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles audzēkņi – izstrādās individuālu radošu dizaina risinājumu noteiktam dizaina priekšmetam un sadarbībā ar pedagogiem realizēs to, izmantojot lāzertehnoloģijas. Materiāls – akrils, saplāksnis vai dabīgā āda. Rezultāts – unikāls priekšmeta dizains, kas radīsies, apvienojot mūsdienīgus materiālus, roku darbu un mūsdienīgas tehnoloģijas, dalībnieki. Darbnīcas vadīs Antons Pacejs, Diāna Apele un Silvija Mežinska.

Par projektu EUCIDA: projekta „European Connections in Digital Arts – EUCIDA (Digitālā māksla aptver Eiropu)” norises laiks ir no 2016. gada 1. jūlija līdz 2019. gada 31. decembrim. Kopējais projekta budžets ir 344 000 EUR, no kuriem 41 000 EUR ir Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējuma daļa, un 41 885 EUR ir ES programmas „Radošā Eiropa” finansējums.

Projekta ietvaros visiem interesentiem ir iespēja apskatīt Latvijas, Īrijas un Francijas mākslinieku radītās digitālās mākslas izstādes Lūznavas muižā, klātienē iepazīties ar dažādu valstu māksliniekiem, kā arī apmeklēt radošās darbnīcas, pašiem izmēģinot digitālās lāzeriekārtas iespējas mākslas darbu radīšanā. Projekts piedāvā arī mākslinieku rezidenču iespējas: Rēzeknes māksliniece Gundega Strautmane desmit dienas strādāja digitālās mākslas centrā Dublinā (Īrija), savukārt Francijas mākslinieks Žaks Lopess darbojās Lūznavas muižā un rādīja, kādus mākslas darbus var radīt, izmantojot lāzeriekārtu.

Projekts piedāvā arī stipendijas māksliniekiem un kultūras darbiniekiem, kuri var apmeklēt digitālās mākslas izstādes. Vairāk informācijas mājas lapā www.rezeknesnovads.lv, kontos sociālajos tīklos https://www.facebook.com/eucidaproject/

Sagatavots pēc Annas Rancānes raksta mājaslapā www.rezeknesnovads.lv

 
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.