Līga Munda: par studijām RTA, grāmatu lasīšanu un radošiem hobijiem

Ceturtdiena, 29. marts, 2018
Skrienot vāveres ritenī starp skolu un mājām un vēl daudziem citiem pasākumiem, gadās, ka aizmirstam par līdzcilvēkiem mums blakus. Bet, parunājoties ar kādu no viņiem, izrādās, ka mums līdzās dzīvo ļoti radošas personības. Uz sarunu aicināju Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studiju programmas „Interjera dizains” 1.kursa studenti Līgu Mundu, kura atrod laiku gan studijām, gan darbam, gan arī dažādiem hobijiem.

Kādēļ izvēlējies studēt RTA?

– RTA izvēlējos, lai papildinātu un nostabilizētu savas jau iepriekš iegūtās zināšanas interjera dizaina jomā. Studiju laikā ceru arī „iemēģināt roku” dažādos citos mākslas veidos. Tā kā dizaina nozare ir plaša, ir daudz vietu, kur pēc tam realizēt savu talantu un iegūtās zināšanas.

Ar ko tevi piesaista RTA?

– Te ir saprotoši un zinoši lektori, kuri prot saprotami izskaidrot mācību vielu un saprot studentus, kuri paralēli studijām arī strādā. Man patīk skates ar studentu darbiem, var redzēt gan mācību procesu, gan mērķi, uz ko tiekties, un kādi darbi sagaida nākotnē. Man patīk RTA pasākumi, kas ir gan aizraujoši, gan izglītojoši. Tos noteikti ir vērts apmeklēt.

izdzīvoji pirmajā sesijā?

– Pirmā sesija bija diezgan vienkārša. Vismaz pats sesijas laiks. Sagatavošanās sesijai gan bija saspringta un, kā jau īstam studentam, viss tapa pēdējā mirklī. Ja kursabiedri mācījās dienā, tad es tajā laikā strādāju, bet mācījos naktīs. Esmu sapratusi, ka visi darbi ir jāpadara laicīgi, jo negulēšana iespaido darba kvalitāti, līdz ar to arī vērtējumu.

Kādas ir tavas aizraušanās?

– Studēšana laikam ir viens no maniem hobijiem, jo mācīties nekad nav par vēlu. Strādāju ziedu salonā „Crystal Rose” par floristi. Floristiku gan ne visi uzskata par vērā ņemamu un nopietnu nodarbošanos, tomēr īstenībā tā ir daudz sarežģītāka un interesantāka, nekā izskatās, to vērojot no malas. Paralēli tam visam top arī pirmais nopietnākais projekts – ilustrācijas bērnu grāmatiņai.

Pastāsti vairāk par grāmatas ilustrēšanu. Zinu, ka šajā projektā tevi iemeta kā aukstā ūdenī un tu daudz mācījies patstāvīgi. Vai vari sevi iedomāties nākotnē kā grāmatu ilustratori?

– Ilustrēju pasakas par lācēnu Meikuļeņu latgaliešu un latviešu valodā. Grāmatas autore ir mana māsīca Meldra Gailāne. Kad piekritu veidot ilustrācijas grāmatai, nedomāju, ka tas būs tik sarežģīti. Sākumā bija jātiek galā ar teksta izkārtojumu, un tad atklājās, ka nepietiek ar tiem pamatzīmējumiem, ko jau biju uzzīmējusi, tāpēc nācās zīmēt vēl, lai grāmata būtu košāka un baudāmāka. Vajadzēja izlemt, kuru pasakas fragmentu ilustrēt, jo ne visu pasakās notiekošo varēja uzzīmēt.

Šo grāmatu ilustrēt bija ļoti interesanti, un es jau apsveru iespēju veidot nākamo pasaku grāmatu. Tagad zinu, kas ir sagaidāms no šāda veida darba un ar kādām problēmām un sarežģījumiem var sastapties grāmatas ilustrēšanas procesā un maketa veidošanas gaitā. Sapratu arī, kāpēc par ilustratoriem nekļūst kurš katrs, jo šis process prasa daudz laika, pacietības un zināšanas par grāmatām.

Ja jau iesākām runāt par grāmatām, pastāsti, kādas grāmatas ir atrodamas tavā grāmatu plauktā? Kādēļ tu lasi grāmatas?

– Manā grāmatplauktā pārsvarā ir dažādas fantāzijas žanra grāmatas, pāris latviešu autoru romāni, un pēdējā laikā to papildina detektīvi.

Man patīk lasīt. Pat nezinu, kāpēc. Vienu dienu iegāju grāmatveikalā un nopirku grāmatu ar interesantu vāku. Kopš tā laika katru brīvo brīdi lasu kādu grāmatu.

Kura grāmata tev visvairāk ir palikusi atmiņā?

Bernarda Vēbera triloģija „Tanotanauti”. Tajā ir spilgti aprakstītas tādas eksistenciālas tēmas kā nāve un dzīvība. Aplūkotas gan reliģiskās, gan mitoloģiskās versijas par to, vai pastāv dzīve pēc nāves, un kā mēs esam radušies.

Zinu, ka esi strādājusi arī par restauratori. Pastāsti mazliet par to!

Restaurācija man kļuva par hobiju laikā, kad mācījos Rēzeknes tehnikumā. Prakses skolotājam bija pasūtījums no foto studijas. Bija jāatjauno pāris veci čemodāni, kurus izmantoja kā rekvizītus fotostudijā. Tas man šķita interesanti un nolēmu pamēģināt. Pēc skolas aizbraucu uz Rīgu un divus gadus nostrādāju Rīgas daiļkrāsošanas darbnīcā. Darbs tur ne vienmēr bija saistīts ar restaurāciju, lielākoties praktizējos zeltīšanā un dažādu materiālu imitācijās – koka un dažāda veida akmeņu.

Ko novēlētu esošajiem un topošajiem RTA studentiem?

Esošajiem studentiem novēlu pacietību un izturību studijās, topošajiem RTA studentiem – nāciet studēt uz RTA! Te ir interesanti, radoši un var iegūt kvalitatīvu izglītību.

Meldra Gailāne,

RTA studiju programmas „Filoloģija” 3.kursa studente

 

Foto no L. Mundas personīgā arhīvaRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.