RTA studente Viļņas Universitātē apgūst lietuviešu valodu

Pirmdiena, 29. janvāris, 2018
No 8. līdz 19. janvārim Lietuvā, Viļņas Universitātē, notika ikgadējie lietuviešu valodas ziemas kursi. Ar projekta „Ārzemju baltistikas centru un Lietuvas zinātnes un izglītības institūciju sadarbības veicināšana” atbalstu iespēju padziļināt lietuviešu valodas zināšanas izmantoja arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) akadēmiskā bakalaura studiju programmas „Filoloģija” 3. kursa studente Beatrise Jakobsone.

Lituānistikas ziemas kursos iesaistījās gandrīz 60 studenti no 22 valstīm. Studenti bija ieradušies pat no Mongolijas, Jaunzēlandes, Amerikas, Austrālijas, Korejas, Indijas, Spānijas u. c. valstīm. Kā atzina lektori, tik liela interese par šiem kursiem bija pirmo reizi.

Šo divu nedēļu laikā intensīvi notika nodarbības gan lietuviešu valodas apgūšanā, gan kultūras iepazīšanā. Studenti tika iepazīstināti ar Viļņas Universitātes vēsturi, Lietuvas vēsturi un sociolingvistiskās situācijas jaunākajiem statistikas datiem. Interesanti bija uzzināt, ka sociolingvistiskā situācija Lietuvā ir ļoti līdzīga Latvijā esošajai, piemēram, Viļņā lietuviski runājošu cilvēku procentuāli ir tikai nedaudz vairāk nekā puse. Otrā biežāk sastopamā valoda runātāju vidū ir poļu, un, izrādās, ka arī Lietuvā ir cilvēki, kas jau vairākus gadus dzīvo šajā valstī, bet neprot lietuviešu valodu.

Arī pēc lekcijām laiks tika pavadīts produktīvi, jo studentiem bija iespēja gidu pavadībā apmeklēt Lietuvas dižkunigaišu pili, iet pārgājienā pa skaisto Viļņas vecpilsētu un doties ekskursijā uz vienu no populārākajiem Lietuvas tūrisma objektiem – Traķiem, Traķu ezerpili.

Pēdējā kursu dienā visi studenti tika aicināti uz kopābūšanas vakaru, lai baudītu Lietuvas nacionālos ēdienus, cepelīnus un kartupeļu pankūkas un lai kopā ar folkloras grupu „Ratilio” kārtīgi izdejotos un izdziedātos.

„Lai arī lietuvieši var šķist nedraudzīgi cilvēki, jo uz ielas viņi neuzsmaidīs un neveidos acu kontaktu ar svešinieku, patiesībā viņi ir ļoti atsaucīgi un pretimnākoši. Tas lika justies ļoti gaidītai šajā valstī. Taču viens gan ir skaidrs – ja plānojat tikties ar kādu lietuviešu tautības cilvēku, tikšanos labāk nedaudz nokavēt. Viņiem tas pat ir pieņemamāk par ierašanos agrāk vai tieši laikā.

Un, ja jums tiek dota iespēja iepazīt studiju procesu kādā citā valstī, noteikti izmantojiet šo iespēju! Tā ir ļoti interesanta un noderīga pieredze, turklāt iegūsiet daudz jaunu un jauku draugu!” ar iespaidiem dalās Beatrise.

Beatrise Jakobsone,

akadēmiskā bakalaura studiju programmas „Filoloģija” studenteRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.