RTA teātris „ĶerRA” aicina apmeklēt izrādi „Snieg”

Svētdiena, 17. decembris, 2017
20. decembrī plkst. 16.00 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) aktu zālē notiks Svētvakara pasākums, kura laikā muzikāli priekšnesumi mīsies ar raitiem deju soļiem un skaistiem vēlējumiem gaidāmajos svētkos. Koncerta izskaņā klātesošie varēs novērtēt RTA teātra „ĶerRA” jaunāko veikumu – pirmizrādi piedzīvos psiholoģiska skice „Snieg” (pēc Dāvida Samoilova poēmas „Snegopad” motīviem).

Izrādē piedalās: RTA studenti Linda Logina, Iļja Lobanovs, Diāna Drozdova, Ivita Klagiša, Amanda Spūle, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) audzēknes Zane Siliņa un Lolita Mikijanska. Kā stāsta teātra vadītāja Olga Senkāne, tad izrāde pieskarsies kara un mīlestības, laika, brīvības un nepieciešamības tēmām, uzburot 20.gs. 40.gadu atmosfēru.

Kamēr gaidām izrādi, tikmēr teātra dalībnieki stāsta par saikni ar teātra pasauli un nedaudz arī atklāj par saviem atveidojamajiem tēliem.

Linda Logina („Tiesību zinātne”, 4.kurss) savu izrādē atveidojamo tēlu raksturo kā personu, kas vēlas apzināties laika nozīmi, bet nepazaudēt sevi.

RTA teātrī Linda spēlē, kopš uzsāka studijas RTA 1.kursā. Ir bijušas dažādas lomas – gan labie, gan sliktie, gan naivie, gan romantiskie tēli. „Paldies iepriekšējai teātra vadītājai Lienei Narcis, kura izturēja mūsu garastāvokļus un palīdzēja mums atvērties jaunām lomām. Spilgtākais mirklis, ko atceros, esot teātra sastāvā, bija dalība projektā, kurā piedalījās teātra grupas no Spānijas, Turcijas, Itālijas. Katra diena bija interesanta un radoša. Mēs visi bijām viena kopīga, saliedēta komanda. Protams, galvenie momenti teātra dzīvē ir katra nospēlētā izrāde. Tā ir kā formula. Uztraukums pirms izrādes, izrāde, kurā aizmirsti jeb ko, bet esi kā tēls, domā kā tēls, un tad, protams, gandarījuma sajūta un smaids par to, ka nepievīli savu tēlu un izspēlēji to tā, kā tam jābūt,” spilgtākos mirkļus atceras jauniete.

Ar ko Lindu piesaista teātris? „Teātris ir vieta, kur var aizmirsties. Kā sava veida meditācija. Vieta, kur ir jākāpj pašam sev pāri, jāizkāpj no sava akvārija. Ar to mani arī piesaista teātris,” saka jauniete.

Iļja Lobanovs („Skolotājs”, studiju modulis: „Svešvalodas (angļu) skolotājs”, 2.kurss) stāsta, ka izrādē spēlēs jaunieti, kurš aizgājis karā un tur guvis ievainojumu, vēlāk viņš satiek savu bērnības mīlestību.

RTA teātrī Iļja spēlē otro gadu, bet, kā atzīst, tad teātra pasaulē darbojas jau krietni ilgāk. Teātrī „ĶerRA” iesaistījies, iepriekšējās teātra vadītājas Lienes Narcis mudināts. Kā spilgtākos mirkļus, kas piedzīvoti kopā ar „ĶerRA” dalībniekiem, viņš min pasākumu, kad pagājušā gadā Ziemassvētku laikā apmeklēja sākumskolēnus, viņiem rādot lugu un dāvinot dāvanas. „Mani saista visas mākslas formas, bet teātris man patīk visvairāk, jo pat bez finansiāla ieguldījuma, tikai ar saviem spēkiem un iztēli, var parādīt pilnīgi jebko, jebkur un jebkurā laikā,” saka Iļja.

Diāna Drozdova („Ekonomika”; specializācija – „Finanšu un grāmatvedības vadība”, 2. kurss) RTA teātrī „ĶerRA” spēlē tikai nedaudz vairāk kā gadu. „Jaunajā teātra izrādē „Snieg” mans atveidojamais tēls ir sieviete, draudzene Raja, kura ir viena no kara laika bagātākajām sievietēm, jo tikai bagātas sievietes varēja atļauties importa kosmētiku. Rajas raksturs ir diezgan smags, viņa ir ietiepīga un visiem uzspiež savas domas. Taču, neskatoties uz smago raksturu, Rajai ir daudz draudzeņu, ar kurām var justies nedaudz brīvāk,” nedaudz ieskicē Diāna.

„Kā viens no spilgtākajiem mirkļiem, esot RTA teātra sastāvā, bija 2017. gada martā notikušās Studentu teātra dienas. Tas man bija kaut kas nezināms, tādēļ šķita interesants un pievilcīgs. Teātra pasaule mani piesaista ar to, ka tikai uz skatuves var dzīvot svešas dzīves, iejusties citos tēlos, kas ikdienā nemēdz būt manī, vai arī atrast kādu sev līdzīgu prototipu un izanalizēt savu tēla uzvedību,” saka jauniete, atklājot, kādēļ spēlē teātrī.

Ivita Klagiša („Ekonomika”; specializācija –„Finanšu un grāmatvedības vadība”, 3. kurss) izrādē atveido pārdevēju Lieni, kura brīvajā laikā piestrādā par frizieri. „Liene ir mierīgs tēls, vienmēr pārdomās par pagātni, tagadni un nākotni. Nogurusi no dzīves, ikdienas, darba. Viena audzina dēlu no vīrieša, kuram ir cita par sievu. Dažreiz Liene iedzer, lai atslābinātos un aizmirstos,” Ivita ieskicē savu tēlu.

Jauniete uzskata, ka piedāvātās iespējas ir jāizmanto, jo var iegūt pieredzi, zināšanas un iedvesmu. „Tāpēc, kad draudzene aicināja aiziet kopā uz teātra mēģinājumu un pievienoties tā dalībnieku pulkam, es piekritu. Ļoti piesaistīja tas, ka manam tēlam nav vārdu, tā darboties ir interesantāk,” Ivita saka, atzīstot, ka viņu teātra pasaule piesaista ar interesantām personībām līdzās, bet pavadītais laiks ar cilvēkiem, kuriem ir citādāka domāšana, idejas un uzskati, iedvesmo arī viņu.

Amanda Spūle („Interjera dizains”, 1.kurss) jaunajā izrādē atveido galvenās varones draudzeni Katju/Jekaterinu, kura strādā bibliotēkā un savā ziņā ir kautrīga sieviete. „Par studentu teātri „ĶerRA” pirms tam nebiju dzirdējusi, ņemot vērā to, ka mācos tikai 1.kursā. Izdomāju, ka būtu nepieciešams atrast nodarbi vakariem. Kad pamanīju aicinājumu pievienoties teātrim, no sākuma šaubījos par to, vai doties, līdz mana draudzene mani pierunāja. Nekādā ziņā nenožēloju to, ka piekritu, jo iepazinos ar interesantiem, burvīgiem cilvēkiem, kuri māk izteikt savu viedokli un emocijas,” stāsta Amanda, kuru teātra pasaule piesaista jau no bērnības. „Vienmēr esmu apbrīnojusi aktierus, spēju iejusties kādā tēlā un aizmirst par savu īsto ES,” saka jauniete.

Lolita Mikijanska (RMDV) izrādē atveidos 40.gadu aktrisi, kura palīdz savai draudzenei no neglītā pīlēna kļūt par apburošu sievieti, kāda viņa bija pirms kara.

„RTA teātris man asociējas ar mājām, jo te ir silti. Apkārt ir jauki, radoši, smaidīgi cilvēki, ar kuriem pēc garas mācību dienas ir prieks pavadīt vakaru. Teātra darbībā esmu iesaistījusies jau kopš pamatskolas laikiem. Vienmēr ir paticis tēlot kādu citu, just, domāt tā, kā to dara cits cilvēks. Tieši par RTA teātri pastāstīja kursabiedrene un ieteica aiziet, pamēģināt. Pamēģināju. Man patīk,” stāsta Lolita.

 Lolita spēlē teātrī, jo viņai patīk iejusties cita ādā, patīk izmēģināt kaut ko jaunu. „Man patīk tā sajūta, kad pēc izrādes kāds novērtē tavu ieguldīto darbu, sniedz tev motivāciju darīt tālāk un vēl labāk, patīk uzmanība, ko sniedz skatītāji. Piesaista arī ar to, ka pat vismazākā loma teātrī ir ļoti liela loma, proti, ikkatra detaļa un sīkums ir svarīgs, ko ikdienas dzīvē mēs nepamanām. Man patīk, ka katrā iestudējumā ir kāda pamatdoma, kas ir jāparāda un jāsaskata,” saka jauniete.

Zane Siliņa (RMDV) izrādē atveidos galvenās aktrises draudzeni, kura pēc profesijas arī ir aktrise. „Man teātris asociējas ar animēšanu, kur tu vari veidot pasauli pats. Es pieteicos dalībai teātrī, lai apgūtu jaunas idejas un varētu darīt kaut ko savādāku,” saka jauniete, kurai patīk vairāk iepazīt cilvēkus un kurai teātris palīdz domāt plašāk un radošāk.

Inga Kaļva-Miņina,

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

 

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.