Radošā gaisotnē aizritēja 10. starptautiskā latgalistikas konference un Andrejdienas pasākums

Svētdiena, 3. decembris, 2017
30. novembrī un 1. decembrī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) notika 10. starptautiskā latgalistikas konference, kas tika veltīta mūsdienu latgaliešu rakstības pirmās normatīvās apspriedes 110 gadu jubilejai un pašreizējo rakstības nosacījumu desmitgadei.

Konferences laikā tās dalībnieki savos referātos atspoguļoja daudzveidīgas tēmas, kas saistītas ar Latgali, jo īpaši pievēršoties latgaliešu valodai – tās pielietojumam mūsdienās, pareizrakstībai, latgaliski tapušiem darbiem u.tml.

Dienas gaitā notika arī Kārļa Skalbes pasakas „Kaķīša dzirnavas“ pārlikuma latgaliski prezentācija (māksliniece Ieva Jurjāne, pasakas pārlikumu latgaliski veikusi ilggadējā žurnāla „Katōļu Dzeive” redaktore Maruta Latkovska).

Būtiska konferences sastāvdaļa bija divas diskusijas – „Mediji Latgalē, to sasniedzamība un saturs”, kurā iesaistījās Latgales mediju pārstāvji, un  diskusija „Latgaliešu literatūras šodiena, rītdiena vai vakardiena?”, kurā savu viedokli pauda Latgales literāti.

Savukārt 30. novembrī akadēmijā notika tradicionālais literāri muzikālais Andrejdienas pasākums, kas notika jau 19. reizi. Pasākumā uzstājās bērnu pop-rock grupa „Žvūrgzdyni”, pārsteidzot ar savu enerģiju un skanējumu, bet grupas „Jezups i Muosys” dalībnieki bija atbildīgie gan par vakara pasākuma vadīšanu, gan jestrām dziesmām, radot zālē brīvu un smiekliem piesātinātu atmosfēru.

Andrejdienas galvenais notikums bija Raibuo dzejoļu krājuma „Pistacejis“, kas ir autora trešā grāmata, prezentācija. Ciemos pie Raibā pie ieradušies Latgales autori – Anna Rancāne, Ineta Atpile-Jugane, Sandra Ūdre, Ligija Purinaša, Inga Kaļva, Mārīte Šadurska, Meldra Gailāne, Karonhisake, Juris Viļums, Līvija Liepdruviete, Līga Čevere, Mārīte Slišāne –, kuri lasīja savus darbus un ieskatījās arī tikko izdotā dzejas krājuma lappusēs.

1.decembrī noslēdzās 10. starptautiskā latgalistikas konference, tās laikā tika prezentēts humanitārais žurnāls „Via Latgalica”.

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa

Māra Justa fotoRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.