Patriks Maknaultijs: „Stingri noteikti mērķi ir nemainīgi!”

Trešdiena, 27. septembris, 2017
Pateicoties Starptautisko tiesisko pētījumu centra (Center for International Legal Studies, Austria ) atbalstam, no 18. līdz 29. septembrim Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) notika ASV Aiovas štata Tiesu advokātu akadēmijas locekļa, pieredzējuša jurista, advokāta Patrika Maknaultija (Patrick McNulty) lekciju kurss „ASV Konstitucionālās tiesības un federālo tiesu prakse civillietās, administratīvajās un krimināllietās”.

Patriks Maknaultijs ir jurists ar 40 gadu praktiskā un akadēmiskā darba pieredzi un aizvien strādā „Grefe&Sidney” advokātu birojā Aiovas štatā ASV kā ārštata advokāts. P.Maknaultijs ir vairāk nekā desmit zinātnisko rakstu autors un līdzautors. Rakstījis par dažādām jurisprudences tēmām, tajā skaitā par vārda brīvības jautājumiem un iejaukšanās personas dzīvē novēršanu. No 2015. līdz 2016.gadam strādājis Hāgā Starptautiskajā Kriminālnoziegumu tribunālā bijušajai Dienvidslāvijai.

Lekciju kursa ietvaros Patriks Maknaultijs aplūkoja tādas tēmas kā ASV Federālo tiesu un žūriju sistēma, tiesvedība un tās procedūras noteikumi, t.sk. pierādīšana, ASV Tiesību Bils (BillofRights), ASV Augstākās tiesas tiesu precedenti vārda brīvības, reliģijas brīvības un citos jautājumos.

Patriks Maknaultijs atklāj, ka viņš Latvijā ir pirmo reizi un pirmie iespaidi ir vienīgi pozitīvi. Kā nepilnu dienu strādājošs pensionārs viņš ir atvērts izaicinājumiem un jauniem pavērsieniem. 2015.gadā P.Maknaultijs strādāja ANO Starptautiskajā Kriminālnoziegumu tribunālā bijušajai Dienvidslāvijai (ICTY). Patriks atzīst, ka viņam ļoti patika dzīvot citā valstī un tajā laikā viņš arī uzzināja, ka ir īpaša programma, ko īsteno Starptautiskais tiesisko pētījumu centrs, dodot iespēju pensionētiem juristiem lasīt lekcijas Austrumeiropas valstīs. Maknaultija kungs norāda, ka viņš bija ieguvis daudz jaunas informācijas par bijušo Dienvidslāviju un izdevība doties uz Latviju viņā raisīja patiesu interesi.

Patriks akcentē, ka viņam bija ļauts pašam izvēlēties un sastādīt lekciju kursa saturu, ko pasniegt RTA studentiem. Jautāts par tēmu izvēles pamatojumu, P.Maknaultijs norāda, ka konstitucionālās tiesības ir ASV likumdošanas pamats, un tāpēc tika iekļautas lekciju kursā RTA studentiem, savukārt ASV Augstākās tiesas likumu interpretācija parāda, kā tiek nodalīta valsts vara un cilvēka pamattiesības. Tiesu precedenti, viņaprāt, ir praktiska iepazīšanās ar žūriju sistēmu, kas ASV ir pārņemta no Lielbritānijas un parāda, kā tā praktiski darbojas mūsdienās.

Runājot par saviem pirmajiem iespaidiem RTA un mūsu studentiem, P.Maknaultijs uzsver, ka ASV ir ierasts dot un ņemt. Pirms ierašanās Latvijā viņš esot saņēmis plašu informāciju par atšķirībām, kas šeit sagaidāmas; arī par to, ka studenti nav tik aktīvi došanas – ņemšanas procesā. Tomēr viņš atzīmē, ka RTA studenti šķiet ieinteresēti.

Maknaultija kunga lēmumu kļūt par ar juristu esot ietekmējis Votergeitas skandāls (Watergate scandal), kad toreizējais ASV prezidents Ričards Niksons bija spiests atkāpties no amata 1974.gadā. P.Maknaultiju ieinteresējis tā laika tiesas process.

Atbildot uz jautājumu par interesanto jurista darbā, P.Maknaultijs atzīmē divus aspektus. Pirmais ir tas, ko viņš jau dara un praktizē 40 gadus, proti, tiesu advokāta darbs. Viņaprāt, šis amats ir fascinējošs, jo katra lieta ir citādāka. Piemēram, vienas lietas sakarā var nākties iedziļināties kardioķirurģijas sīkumos, citā – mehānismu iekšējā darbībā. Katra lieta nes līdzi izaicinājumus, kaut ko jaunu, ko iemācīties. Otrs, kas saista Maknaultija interesi, ir cieņas un goda aizskārums, kad tiek aizskarta kādas personas reputācija vai arī privātums. Viņu interesē šie jautājumi, jo pastāv nepārtraukta cīņa starp vārda brīvību un personas reputāciju un privātumu. Par šo tēmu P.Maknaultijs ir uzrakstījis vairākus rakstus.

P.Maknaultijs arī atklāja, ka pēdējais darbs, kur viņš bija līdzautors, ir saistīts ar tā saukto HobbyLobby prāvu*, kurā tiesa pieņēma lēmumu 2015.gadā, nosakot, ka korporācijas var izmantot reliģiju, proti, reliģisku apsvērumu dēļ uzņēmums var atteikties segt sievietēm kontracepcijas līdzekļus pretēji tam, kā tas ir noteikts Baraka Obamas 2010.gadā ieviestajā veselības aprūpes sistēmas reformā jeb tā dēvētajā “Obamacare”. Pašlaik Trampa administrācija piedāvā jaunus noteikumus, kas paredzētu korporācijām papildu atvieglojumus, bet tie vēl nav pieņemti. Maknaultijs apsver domu kaut ko uzrakstīt par šo tēmu.

Kā zināms, labs darbs prasa labu atpūtu. Vasarā P.Maknaultijs bieži spēlē golfu. Kopā ar sievu viņi nedaudz ceļo, apciemojot savas trīs pieaugušās meitas, kā arī Patriks vēl aizvien nedaudz strādā jurisprudences jomā.

Lūgts sniegt padomu topošajiem juristiem, Maknaultija kungs saka, ka ceļā noteikti būs gan panākumi, gan šķēršļi. Tie būs gan skolā, gan ik uz soļa. „Taču, ja ir izvirzīts mērķis studēt jurisprudenci un kļūt par juristu, pieturies pie mērķa, pat ja tev ir kļūmes un lietas kustas lēnāk, nekā esi cerējis. Esi pacietīgs! Strādā centīgi! Nekas nevar aizvietot smagu darbu un mērķu īstenošanu,” uzsver Patriks Maknaultijs.

Patriks aizdomājas, atbildot uz jautājumu, kas viņš būtu, ja nebūtu kļuvis par juristu. Viņš mazliet vilcinās un saka, ka nezina. Viņam patiesi paticis mācīties. Tāpēc viņš pieļauj, ka varbūt varētu būt humanitāro zinātņu pasniedzējs. Viņam patīk reliģija, filozofija, patīk rakstīt, bet viņam arī patīk atrasties tiesas zālē, pieņemt ātrus lēmumus un sniegt atbildes, darboties kā advokātam un strādāt ar cilvēkiem.

*The Corporate Free Exercise of Religion and the Interpretation of Congressional Intent: Where Will It End?, 39 So. ILL UNIV. L. J. 475 (2015).

 

RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa

Māra Justa foto

 Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.