Sākas pieteikšanās III pasaules diktātam latviešu valodā

Pirmdiena, 25. septembris, 2017
Sestdien, 7.oktobrī, plkst.12.00 Latvijā un visā pasaulē vienlaikus trešo gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Tekstu speciāli šim nolūkam ir radījis rakstnieks Nils Sakss. Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no septiņām Latvijas pilsētām – Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī vai Rēzeknē –, interesentus aicinām pieteikties iepriekš mājaslapā www.raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pat vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Aptuveni 300 vārdu garā diktāta teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.

Diktātu lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – tiešsaistē aktrise Guna Zariņa, ārpus Rīgas –Liepājas latviešu valodas un literatūras skolotājas Līga Kalugina, Līga Šilova un Antra Zomerfelde, Daugavpils Universitātes Latviešu literatūras un kultūras katedras vadītāja, filoloģijas doktore Rudīte Rinkeviča, Ventspils Augstskolas Tulkošanas studiju fakultātes lektore Baiba Egle, Rēzeknes teātra „Joriks” latviešu teātra trupas aktieris Kārlis Tols, prozaiķe Anna Skaidrīte Gailīte un citi.

2016.gada diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē ­­­dažādās valstīs kopā rakstījuši 789 cilvēki. Divi diktāti ir uzrakstīti bez kļūdām, trīs – ar vienu kļūdu, savukārt lielākais kļūdu skaits vienā darbā ir 234. Vidēji dalībnieki tekstā pieļāvuši 11 ortogrāfijas un 7 interpunkcijas kļūdas, turklāt vidēji sievietēm ir divreiz mazāk kļūdu nekā vīriešiem (attiecīgi 15 un 31). Jaunākā dalībniece bija 9 gadus veca rīdziniece, savukārt vecākais dalībnieks – 82 gadus vecs kungs no Salaspils. Kopā piedalījušies interesenti no 24 valstīm. Katrs piektais cilvēks rakstīja diktātu jau otro gadu pēc kārtas.

Iniciatīvu atbalsta LU HZF, Rīgas 40. vidusskola, Liepājas pilsētas dome, Ventspils Augstskola, Valmieras pilsētas pašvaldība, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Daugavpils Universitāte, biedrība Restart.lv, Jaunais Rīgas teātris, kā arī uzņēmumi „Jāņa Rozes grāmatnīca”, „Tribe”, „Antalis”, „Europrint”, „F64”, „Makonix”, „Cube” un „Data Security Solutions”.

Papildu informācija:

Olga Sukonnikova

+371 29441292

raksti@raksti.org

www.raksti.orgRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA paziņojums par personas datu apstrādi.